Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
NARZĘDZIE DLA ARCHITEKTÓW WNĘTRZ
Wiedza i Życie nr 3/1996
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 3/1996

Niezwykle przydatne narzędzie otrzymują projektanci wnętrz, którzy wykorzystują w pracy komputer osobisty klasy PC. Narzędziem tym jest program o nazwie 3D Home Architect firmy Broderbund.Pozwala on dowolnie - w niezwykle prosty sposób - ustawić na planie mieszkania elementy jego wyposażenia (instalacje, akcesoria, meble) i zobaczyć na ekranie, jak to będzie potem wyglądało "trójwymiarowo", w dodatku widziane z dowolnego punktu i pod dowolnie wybranym kątem. Program ma wbudowane obszerne biblioteki elementów wyposażenia, nic więc nie trzeba rysować - wystarczy wskazać na ekranie myszką potrzebny mebel czy urządzenie. Co więcej, zmian projektu można dokonać zarówno na planie płaskim, jak też w widoku przestrzennym.

3D Home Architect automatycznie sprawdza sensowność projektu i w przypadku stwierdzenia rażących błędów sam alarmuje użytkownika; potrafi też podpowiedzieć niezbędne poprawki. Jest także wyposażony w bardzo potrzebną funkcję automatycznego sporządzania arkusza kalkulacyjnego, w którym samoczynnie umieszcza spis wykorzystanych przez projektanta elementów i ich liczbę, co - po dodatkowym wprowadzeniu z klawiatury komputera kosztów jednostkowych - pozwala automatycznie obliczyć koszty całości wyposażenia domu czy mieszkania. Uzyskane w toku projektowania obrazy można zapisywać na dysku komputera w formatach umożliwiających bezpośrednie korzystanie z nich przez programy typu CAD, a także w formacie typowym dla systemu Windows.

Program dostarczany jest na dysku kompaktowym (wymaga więc komputera z czytnikiem CD-ROM). Po instalacji zajmuje na dysku twardym 10 MB (wówczas pracuje nieco wolniej) lub 16 MB (wersja szybka). Nie zalecamy, przy jego używaniu, komputera słabszego niż 486DX z minimum 8 MB pamięci (wskazane dwa razy tyle). Wymagany jest system Windows 3.1, Windows '95 lub OS/2 Warp.