Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
NAJMNIEJSZY NA ŚWIECIE TELEFON KOMÓRKOWY
Wiedza i Życie nr 4/1996
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 4/1996

Jest mniejszy od zwykłej kasety magnetofonowej i lżejszy od płyty kompaktowej w pudełku. Nadaje się na breloczek do kluczyków samochodowych, można też nosić go w kieszeni dżinsów. Nowy telefon komórkowy StarTAC (produkcji Motoroli) jest w swej kategorii najnowszym i najnowocześniejszym szlagierem technicznym.

Ten maleńki telefon przenośny okazuje się po otwarciu urządzeniem zaprojektowanym z uwzględnieniem wszelkich zasad ergonomii. Ale nie tylko jego rozmiary i funkcjonalność są nowością. W aparacie zastosowano kilka niezwykle interesujących rozwiązań technicznych. StarTAC na przykład korzysta nie z jednej, a z dwóch baterii litowo-jonowych o dużej pojemności, przy czym druga włącza się awaryjnie w momencie wyczerpania pierwszej (oczywiście, nie powodując przerwania prowadzonej rozmowy). Zapewnia to aparatowi 47 godzin czuwania i aż 4 godziny rozmowy z jednego kompletu akumulatorków. Ponieważ baterie są maleńkie, więc noszenie zapasu przy sobie nie jest problemem, co w praktyce czyni telefon stale gotowym do użycia, zwłaszcza że ogniwa można ładować w trakcie rozmowy...

StarTAC został także wyposażony w specjalne urządzenie, umożliwiające obsługę jedną ręką oraz zmyślny uchwyt, który pozwala na użycie aparatu w ogóle bez angażowania rąk. Co bardzo ważne, telefon może powiadamiać właściciela o rozmowie nie dźwiękiem a wibracją. Może więc w ten prosty sposób skończą się denerwujące i uważane za dowód szczególnie złego wychowania "alarmy" w miejscach publicznych.