Twoja wyszukiwarka

MAŁGORZATA MUROWSKA-HUMPHREY
POMYSŁ NA LECZENIE CHOROBY ALZHEIMERA
Wiedza i Życie nr 4/1996
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 4/1996

Nie od dziś wiadomo (na podstawie badań przeprowadzonych na zwierzętach), że tzw. czynnik uwalniania kortykotropiny (CRF) wzmacnia funkcje poznawcze, takie jak zdolność uczenia się czy zapamiętywania. Być może wyrwanie go z kompleksu z wiążącym go białkiem (CRF-BP) zatrzyma postępujący zanik pamięci i poprawi sprawność umysłową osób cierpiących na chorobę Alzheimera.

CRF wydzielany jest przez wrażliwe na stres komórki podwzgórza. Od prawie 10 lat wiadomo, że osoby z chorobą Alzheimera mają bardzo niski poziom CRF i jednocześnie podwyższoną liczbę receptorów dla CRF w tkance mózgowej. Mimo tych zmian poziom CRF-BP jest normalny, co stwierdził niedawno zespół pracujący pod kierunkiem Dominica P. Behana z Neurocrine Biosciences Inc. w San Diego, badając pośmiertne mózgi chorych i zdrowych osób. W korze mózgowej chorych znajduje się jednak ponad 20% więcej CRF w formie związanej z białkiem, czyli nieaktywnej, niż u osób zdrowych. Zmniejsza to dodatkowo faktyczną ilość CRF docierającą do obszarów mózgu, które zawiadują aktywnością umysłową chorych. Uwolnienie CRF z kompleksu z wiążącym go białkiem powinno poprawić funkcjonowanie kory mózgowej.

Hipotezę tę naukowcy z San Diego sprawdzili na szczurach, używając do badań zarówno CRF, jak i jego pochodnej. Obie substancje poprawiły pamięć testowanych zwierząt, nie wywołując niekorzystnych skutków ubocznych. Gdyby potwierdził się wpływ CRF na możliwości poznawcze człowieka, uwolnienie go z kompleksów pomogłoby w leczeniu objawów choroby Alzheimera.

Czynników o działaniu podobnym do CRF jest więcej (mówi się wręcz o rodzinie czynników CRF-podobnych), a jednym z ciekawszych wydaje się odkryta przez Joan Vaughan i jej współpracowników urokortyna. Wszystkie mają zdolność przyłączania się do któregoś z trzech receptorów dla CRF i są wiązane przez CRF-BP, ale ich wpływ na utrzymanie funkcji poznawczych nie został jeszcze wyjaśniony. Proponowane wykorzystanie CRF w leczeniu choroby Alzheimera nie prowadzi do usunięcia jej przyczyn. Jednak na obecnym etapie wiedzy zahamowanie demencji u chorych byłoby bardzo poważnym osiągnięciem.

"Nature", 6554/1995

O podobnych zagadnieniach przeczytasz w artykule:
Nadzieje i zwątpienia