Twoja wyszukiwarka

WIKTOR PAWŁOWSKI
PAZUR ŚWIERGOTKA
Wiedza i Życie nr 4/1996
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 4/1996

Jak ptaki poruszają się po ziemi? To chyba zauważył każdy - jedne skaczą,inne chodzą i biegają. Te pierwsze to mieszkańcy koron drzew i krzewów,przeskakujący z gałęzi na gałąź. Te drugie żyją przy powierzchni ziemi.Gatunki nadrzewne mają tylni palec i pazur łukowato zagięte, co ułatwiaim obejmowanie gałęzi. Jednocześnie trudno na takim "krzywulcu" chodzićpo ziemi, tym bardziej, że zaczepia o trawy. Odwrotnie u naziemnych - ichtylny palec i pazur są proste i nie przeszkadzają w poruszaniu się po ziemi.

Rodzina pliszkowatych, obejmująca pliszki i świergotki jest owadożernai zamieszkuje tereny otwarte. Dzięki długim ogonom ptaki te są bardzo zwrotne.Świergotek drzewny (Anthus trivialis) wybiera jednak rzadkie zadrzewieniai brzegi lasów. Siedząc na drzewie, obserwuje okolicę i śpiewa. Dlaczegojednak, pozbawiony cęgowego chwytu, nie spada z gałęzi? Problem wyjaśniazdjęcie - nasz bohater nie siada wcale w poprzek gałęzi, lecz biega poniej, jakby znajdował się na ziemi, ciągnąc za sobą prosty i długi pazur.

Zaobserwowałem też pewien (nie wiem na ile typowy) obyczaj higieniczny"mojej" pary. Otóż odchody piskląt wynoszone z gniazda nie są porzucanebyle gdzie, lecz gromadzone wzdłuż jednej z gałęzi w pobliżu gniazda.

Świergotek jest wielkości wróbla, lecz smuklejszy, ubarwiony w różnychodcieniach beżu. Śpiewa wibrującą piosenkę "pii-pii-pii", przelatującw jej trakcie z drzewa na drzewo. Zaniepokojony woła monotonnie "siit,siit". Na zimę odlatuje. Jest pospolity, jak wskazuje jego nazwa gatunkowatrivialis. A zatem zachęcam do obserwacji.