Twoja wyszukiwarka

KAMIL PŁODOWSKI PIOTR DASZKIEWICZ
SPROSTOWANIA
Wiedza i Życie nr 4/1996
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 4/1996

Do artykułu Przodkowie ("WiŻ" nr 2/1996) wkradły się dwa przykre lapsusy, których nie było w oryginale. W Afryce Południowej nie znajdują się, jak zostało wydrukowane, wspaniałe przykłady sztuki człowiekowatych sprzed paru milionów lat, gdyż najstarsze przejawy ludzkiej sztuki liczą tam nieco ponad 20 tysięcy lat i są oczywiście autorstwa naszego własnego gatunku. (Zdanie powinno brzmieć: "Ten kraj jest prawdziwą skarbnicą kopalnych szczątków wszystkich naszych przodków - tych najbliższych, którzy pozostawili po sobie wspaniałe przykłady sztuki naskalnej, tych starszych - pierwszych przedstawicieli rodziny człowiekowatych sprzed paru milionów lat, i tych najstarszych, sprzed z górą 200 milionów lat, którzy są tyleż naszymi przodkami, co i przodkami wszystkich pozostałych ssaków".)

Natomiast z modelu "pożegnania z Afryką" nie wynika, że - jak wydrukowano - dzisiejsi mieszkańcy Europy, Azji czy Australii wyłonić się mieli z lokalnych populacji pitekantropów, ale że wszyscy ludzie wywodzą się od wspólnych przodków pochodzących z Afryki. Czyli dokładnie odwrotnie. (Zdanie powinno brzmieć: "Dzisiejsi mieszkańcy Europy, Azji czy Australii nie wyłonili się z lokalnych populacji pitekantropów".)

W numerze styczniowym "Wiedzy i Życia" w artykule 75 lat fizyki na Hożej zakradł się błąd w odmianie nazwy miejscowości Rydzyna. Z kolei w lutowym, w artykule Odkrycie hiperjąder, oznaczyliśmy kwarka powabnego literą b, podczas gdy poprawnie powinno być c, od angielskiego charm. Przepraszamy Autorów i Czytelników.