Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
KOMPUTER MARZEŃ
Wiedza i Życie nr 5/1996
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 5/1996

Procesor Pentium taktowany zegarem o niewiarygodnej do niedawna szybkości166 MHz - ostatnia nowość w tej serii mikroprocesorów słynnej firmy Intel- został zastosowany w komputerze IBM PC 300, który trafił na rynek w pierwszymkwartale br. Komputer ten jest wyposażony w twardy dysk o pojemności 1.2GB i wielką pamięć operacyjną (w minimalnej wersji 16 MB, w maksymalnej- 128 MB).

Wkrótce Pentium 166 MHz zainstalowane zostanie także w innych komputerachspod znaku Wielkiej Błękitnej Róży (jest to znak firmowy IBM-u), przedewszystkim w modelu Aptiva, niezwykle bogato wyposażonym w funkcje multimedialnei komunikacyjne.

Procesor Pentium

IBM Aptiva w tym wykonaniu wykorzystuje w pełni możliwości systemu MPEG(Motion Pictures Experts Group) i pozwala w związku z tym wyświetlać filmywideo na całym ekranie komputera. Daje także nadzwyczaj naturalny stereofonicznydźwięk, co zapewnia 16-bitowa karta dźwiękowa i trzy (!) głośniki systemuSub Woofer Cambridge o mocy 30 W. Aptiva jest oczywiście zaopatrzona wczytnik CD-ROM.

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem, zastosowanym w tym modelu, jest stanowiąceintegralną część tzw. Centrum Komunikacyjne. W jego skład wchodzi jedenz najszybszych na rynku modemów o przepustowości 28.8 kb/s oraz rodzajtelefonu, zapewniający możliwość jednoczesnego i dwukierunkowego komunikowania.

Centrum spełnia też rolę automatycznej sekretarki (możliwość rejestracjimaksimum 9 rozmów) i faksu, przy czym, w razie wykrycia nadchodzącego sygnału,komputer reaguje nawet, jeśli był wyłączony (włącza się i wyłącza samoczynniepo zakończeniu rozmowy lub odbiorze faksu). Aptiva gwarantuje też użytkownikowiniezwykle prosty sposób łączenia ze światową siecią komputerową Internet.