Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
TU WARTO ZAJRZEĆ
Wiedza i Życie nr 7/1996
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 7/1996

Zachęceni korespondencją i rozmowami z naszymi Czytelnikami, postanowiliśmy - poczynając od niniejszego numeru - publikować ciekawe, godne uwagi lub choćby tylko zabawne adresy internetowych stron WWW, naturalnie z króciutkim opisem ich zawartości. Tak się składa, że mamy w redakcji zapalonych internautów, którzy z najwyższą radością powitają adresy nadsyłane przez Państwa; oczywiście, zajrzymy tam i podamy również tę informację na łamach "Wiedzy i Życia". Prosimy, aby zechcieli Państwo opatrywać nadsyłane adresy choćby minimalnym komentarzem informacyjnym. Ułatwi nam to współpracę.

Internet jest organizmem żywym. Co dzień pojawiają się w sieci dziesiątki nowych adresów i bywa tak, że niektóre z nich się dezaktualizują. Prosimy o tym pamiętać, sprawdzając także nasze adresy. Przeglądarka, której używamy, pozwala nam automatycznie badać aktualność zapamiętanych adresów - i okazuje się, że około 20% z nich co kwartał niknie lub zmienia się, niekiedy w sposób bardzo utrudniający ponowne połączenie bez szukania.

Oto nasze adresy:

http://www.columbia.edu/acis/bartleby/bartlett Ciekawe cytaty
http://www.asap.unimelb.edu.au/hstm/hstm_ovr.htm Historia nauki
http://www.odci.gov/cia "Strona domowa" CIA, wywiadu USA
http://www.loc.gov Biblioteka Kongresu USA
http://www.maa.org Amerykańskie TowarzystwoMatematyczne
http://e-math.ams.org Bardzo ciekawe dla zainteresowanych matematyką!
http://www.ducksbreath.com/Guide Ask Dr. Science - tu można zapytać o wszystko, a eksperci znajdą odpowiedź!
http://www.shareware.com Największa składnica oprogramowania typu shareware
http://www.pol.pl Polska OnLine - dużo ciekawych informacji i dalszych połączeń ze stronami w jęz. polskim
http://www.eb.com Encyclopaedia Britannica, wersja interaktywna (uwaga: część usług jest bezpłatna, można się też bezpłatnie zarejestrować"na próbę", po upływie odpowiedniego czasu korzystanie jest jednak kosztowne!)

Tym, którzy potrzebują "zachęty wizualnej" do szperania w Internecie (a także tym, którzy nigdy jeszcze nie widzieli, jak wygląda na ekranie monitora komputerowego "prawdziwa" strona WWW) pokażemy teraz kilka - przyznaję, dość dziwnych i nieco tendencyjnie (z myślą o zaciekawieniu Państwa) - dobranych obrazków.


* Edibilia

http://www.ibmpcug.co.uk/ówls/edibilia.HTM

Jak można wywnioskować z literek uk w adresie, komputer serwujący nam tę stronę znajduje się w Anglii. Znajdziemy tu... przepisy kulinarne Europy, ze szczególnym uwzględnieniem środka i południa naszego kontynentu. Poza samymi przepisami (jest ich mnóstwo!) możemy też, oglądając tę stronę, bez trudu ściągnąć do naszego komputera specjalny program - elektroniczną książkę kucharską.

W ogóle stron z przepisami kulinarnymi jest w Internecie bardzo wiele.


* Veggies Unite!

http://www.honors.indiana.ed/~veggie/recipes.cgi

Rzecz jasna, to skarbnica wiedzy o odżywianiu dla jaroszy i ludzi, którzy planują - dla zasady lub z konieczności - usunąć mięso ze swoich jadłospisów.* Broń bez tajemnic

http://www.teleport.com/~dputzolu

Encyklopedia wiedzy (widoczny na obrazku skrót FAQ oznacza frequently asked questions, często zadawane pytania; warto zapamiętać ten zwrot, bowiem jest bardzo często używany w Internecie) o broni strzeleckiej zarówno krótkiej, jak i długiej. Poza licznymi zdjęciami i rysunkami mamy tu też pliki dźwiękowe z odgłosami strzału z poszczególnych typów broni oraz bardzo dokładnie omówione przykłady błędów rzeczowych i różnych niedorzeczności związanych z bronią, które pojawiają się w filmach fabularnych.


* The Montreal Museum
of Fine Arts

http://www.interax.net/center/tour/mba.HTM

Strona ta jest zorganizowana po prostu modelowo: poza reprodukcjami zbiorów muzealnych mamy do dyspozycji bogate i kompetentne komentarze, a także wprowadzenie do historii sztuki i wiele niezwykle ciekawych informacji o malarstwie. Zarezerwujcie sobie dużo czasu na oglądanie tej pasjonującej ekspozycji (nie zapominając o tym, że połączenie lokalne z serwerem usług internetowych także kosztuje!).


* The Physics Museum
at the University
of Queensland

http://www.physics.uq.oz.au:8001/physics_museum/homepage.HTM

Nazwa (i litery au w adresie) informuje, że musimy wykonać elektroniczną wycieczkę do Australii. Nie będziemy opisywać tej ekspozycji; odpowiada dość dokładnie swojej nazwie. Zapewniamy jednak, że warto ją obejrzeć, dopasowując porę wizyty do czasu lokalnego, najlepiej tak, aby w Australii była głęboka noc, wówczas jest szansa na mniejszy ruch w sieci i szybszą transmisję; ta uwaga dotyczy wszelkich egzotycznych połączeń.* The Internet Movie Database

http://www.cm.cf.ac.uk/Movies

Mnóstwo atrakcji. Można wyszukiwać dane według nazwisk reżyserów lub aktorów, autorów scenariusza, producentów, roku powstania filmu itd. Lista zdobywców Oskarów, ranking najlepszych filmów (odwiedzając tę stronę sami możemy wziąć udział w głosowaniu), biografie i filmografie twórców oraz masa różnych innych ciekawostek.* Discover Magazine

http://www.dc.enews.com/magazines/discover

Informacje z laboratoriów, doniesienia o najnowszych odkryciach. Od Kosmosu do atomu i komórki biologicznej. Jednym słowem, prawie tak jak "Wiedza i Życie", tyle że po angielsku, na ekranie komputera i w Internecie.

Miłego wędrowania po sieci!

O podobnych zagadnieniach przeczytasz w artykułach:
E-mail
FTP
JPEG, ZIP, UUE etc...
Jak szukać programów?
Grupy dyskusyjne: Usenet
World Wide Web
Ta wspaniała, nikomu niepotrzebna wiedza...
WWW-szukamy informacji
IRC-pogawędki w Internecie
Trwa wojna przeglądarek
Pliki i katalogi