Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
PIERWSZY MECZ W INTERNECIE
Wiedza i Życie nr 8/1996
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 8/1996

Internet staje się pomału ważnym medium także w upowszechnianiu informacji sportowych, i to tych najbardziej aktualnych, relacjonowanych na żywo, tj. w czasie rzeczywistym. Stoisko firmy IBM na PC Expo, norweskim pokazie technologii komputerowej zorganizowanym w Oslo, było ostatnio areną walki słynnego gracza norweskiego Simena Agdesteina i jednej z najwybitniejszych zawodniczek w tej dyscyplinie Węgierki Zsuzsy Polgar.

Mecz ten przejdzie do historii sieci jako pierwsze spotkanie szachistów-ludzi, transmitowane bezpośrednio: łącząc się z adresem http://www.ibm.no/, można było obserwować każdy ruch zawodników w czasie rzeczywistym. Co więcej, mecz ten był - także na żywo - komentowany w Internecie przez jeszcze jednego wybitnego szachistę, Jonathana Tisdalla, którego uwagi ukazywały się co 5 minut na ekranach komputerów widzów. Mecz składał się z sześciu partii, rozgrywanych w ciągu trzech dni.

Spotkanie przyciągnęło uwagę licznych miłośników szachów z całego świata, jednak nie tak ogromną, jak pierwszy w dziejach transmitowany w Internecie na żywo mecz w tej dyscyplinie sportu między mistrzem świata Gari Kasparowem a wyspecjalizowanym komputerem szachowym firmy IBM o nazwie Deep Blue. To ostatnie spotkanie oglądała za pośrednictwem sieci niewiarygodna liczba kibiców: łącznie ponad 6 mln. W trakcie walki Kasparowa z Deep Blue w ciągu jednej sekundy przyłączało się do odpowiedniej witryny (home page) około 12 tys. ludzi.