Twoja wyszukiwarka

KAROL PIASECKI
WOJOWNIK SPRZED 3000 LAT
Wiedza i Życie nr 8/1996
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 8/1996

Naukowcy z moskiewskiego Instytutu Struktur Biologicznych, zabezpieczający m.in. mumię Lenina, zajęli się ostatnio nowym "pacjentem", liczącym 3000 lat. Ciało mężczyzny pokryte tatuażem odnaleziono niedawno na głębokości ponad 2 m, w grobowcu, którego wyposażenie określono jako scytyjskie. Mumię wojownika, o włosach splecionych w warkocze i odzianego w skórzany strój, spodnie i wysokie buty, zabrano z miejsca pochówku w górach Ałtaju. Zanim będzie wystawiona na widok publiczny, zostanie poddana specjalnym zabiegom. Przypomnijmy, że w tym samym regionie, w 1993 roku, archeolodzy odkryli pochowane ciało kobiety sprzed 2400 lat, której skórę także pokrywał tatuaż. Wygląd jej głowy został zrekonstruowany za pomocą słynnej metody Gierasimowa; to samo czeka "wojownika z Ałtaju".

Mumia konserwowana w specjalnej kąpieli chemicznej w moskiewskim Instytucie Struktur Biologicznych

Wspomniana metoda polega na plastycznej rekonstrukcji wyglądu głowy na podstawie budowy czaszki oraz znanych z badań antropologicznych zależności pomiędzy czaszką a częściami miękkimi głowy. Antropologia pozwala także na ustalenie koloru oczu i włosów. Słynne są rekonstrukcje wyglądu głów pitekantropów, neandertalczyków, kromanionczyków oraz rosyjskich kniaziów i carów dokonane przez twórcę tej metody, Michaiła Gierasimowa (1907-1970). Także w Polsce podejmowano próby rekonstrukcji wyglądu różnych postaci historycznych, na przykład Bolesława Krzywoustego.

Warto podkreślić, że miejsce odnalezienia mumii jest szczególnie ważne dla poznania przemian ludnościowych, jakim podlegały Europa i Azja. Tędy właśnie, poprzez doliny ałtajskie, przemieszczały się ludy z zachodu na wschód i ze wschodu na zachód.