Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
INTERNET RATUJE ŻYCIE
Wiedza i Życie nr 8/1996
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 8/1996

Odnotujmy pierwszy w historii Internetu fakt uratowania życia człowiekowi. Niejaki Ken Walker, Amerykanin uczestniczący za pośrednictwem Internetu w konferencji zorganizowanej przez CompuServe, doznał w trakcie seansu zdalnej łączności ciężkiego ataku padaczki. Grozę jego położenia pogłębiało to, że mieszkał samotnie i nie mógł liczyć nawet na pomoc sąsiadów; zdołał jednakże przed całkowitą utratą świadomości przekazać siecią dość bełkotliwe wezwanie o pomoc i swój numer telefonu.

Prowadzący elektroniczną konferencję Richard Eastman początkowo wziął odczytany komunikat za głupi dowcip, ale postanowił śledzić dalsze zachowanie Walkera w Internecie. Walker jednak - oczywiście - zamilkł. Eastman uznał więc po kilku minutach, że rzeczywiście dzieje się coś złego, połączył się z międzynarodową centralą telefoniczną i zdobył numer posterunku policji w pobliżu miejsca zamieszkania Walkera.

Zawiadomiona przez niego policja nakazała natychmiastowy wyjazd pogotowia ratunkowego, które przybyło do domu Walkera w dwie minuty później. Lekarze stwierdzili, że brak natychmiastowej pomocy kosztowałby zapewne Walkera życie.