Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
JESZCZE O ENCYKLOPEDIACH
Wiedza i Życie nr 8/1996
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 8/1996

Z przyjemnością stwierdzam, że multimedialne encyklopedie i almanachy zaczynają pojawiać się na naszym rynku masowo. Z jeszcze większą satysfakcją odnotowuję rosnące nimi zainteresowanie programistów i wydawców polskich; mam coraz większą nadzieję, że już niebawem będę mógł Państwu przedstawić bliżej encyklopedię multimedialną PWN i tejże oficyny słownik języka polskiego i wyrazów obcych. Z przyjemnością informuję też, że przystąpiliśmy już w redakcji do pracy nad CD-ROM-ową wersją "Wiedzy i Życia", która - liczę na to - ma szansę stać się czymś w rodzaju bardzo wysoko przeze mnie cenionego "Almanachu Time'a"; tyle że nastawionego na popularyzację nauki.

Dzisiejszy przegląd nowości z tej dziedziny zacznę także od produkcji rodzimej.


ENCYKLOPEDIA KOSMOSU, wersja 1.0.
****

Płyta zawiera godny uwagi zasób wiedzy o Wszechświecie i dziejach jego eksploracji, ze szczególnym uwzględnieniem osiągnięć astro- i kosmonautyki. Na płycie znajdziemy "Kosmiczne ABC" - czyli w pełni multimedialnie (lektor, animacje) opracowane tematy zbiorcze, takie jak satelity i ich orbity, grawitacja, atmosfera ziemska i kilka innych; dalej, jest tu słownik, zawierający objaśnienia z górą 500 terminów; następnie chronologia podboju Kosmosu od roku 1957; wreszcie, około 1600 zdjęć oraz ponad 75 fragmentów filmów.

Publikacja jest z pewnością więcej niż dobra. Jednakże można ją udoskonalić; postulujemy rozbudowę zasobów wiedzy czysto astronomicznej oraz głębsze sięgnięcie w historię poznawania naszego Wszechświata; sugerowanie (nawet najdelikatniejsze i nie zamierzone), że wszystko w tej dziedzinie zaczęło się od Sputnika, jest chyba błędem dydaktycznym...

Pewnych modyfikacji wymaga interfejs. Jesteśmy przeciwni stosowaniu bez potrzeby dziwnych efektów dźwiękowych (różnych "kosmicznych cmoknięć" przy zmianie obrazu); w perfekcyjnie zrobionym wydawnictwie każdy efekt musi czemuś służyć - zwróceniu uwagi odbiorcy, podkreśleniu istoty rzeczy itp. Wszelkie ozdobniki, także graficzne, umieszczane tylko po to, "aby było ładniej" są zbędne a niekiedy szkodliwe; warto, by nasi projektanci dobrze tę zasadę zapamiętali. Uczciwie mówiąc, w wypadku Encyklopedii Kosmosu nie ma mowy o przesadzie w tej dziedzinie; chodzi nam raczej o drobną różnicę gustów. My się nie zachwycamy estetyką MTV ani filmów Disneya...

Producent: NEXUS CD Sp. z o.o., Gdańsk-Oliwa. Wymagania minimalne: RAM 4 MB, karta graficzna SVGA 256 kolorów, czytnik CD-ROM (nawet pojedynczej szybkości!), procesor 386 DX, 4 MB miejsca na dysku twardym. Zalecana karta dźwiękowa 16-bitowa.


WEBSTER'S INTERACTIVE ENCYCLOPEDIA
*****

W pełni multimedialna (dźwięk, animacje, sekwencje wideo) encyklopedia ogólna, bazująca na najstarszej - i do dziś jednej z najpopularniejszych - jednotomowej encyklopedii, wydanej w języku angielskim. Zawiera 34 000 artykułów i objaśnień haseł, 3500 ilustracji, 180 sekwencji dźwiękowych i 30 minut sekwencji filmowych, a także trzypoziomowy dość dokładny atlas geograficzny (bardziej szczegółowy w wypadku Ameryki Północnej i Europy), z którego można wywołać bezpośrednio informacje tekstowe, dotyczące oglądanego regionu czy kraju. Cenną właściwością tej encyklopedii jest możliwość wyszukiwania informacji wedle chronologii; godny uwagi jest także quiz, pozwalający sprawdzić wiedzę własną użytkownika.

Zorganizowana jasno i przejrzyście, wyposażona w sprawne i łatwe w obsłudze urządzenia do wyszukiwania potrzebnej informacji, może być instalowana zarówno na pojedynczym komputerze jak i w sieci. Dobry (choć niezbyt potrzebny) podręcznik użytkownika.

Adresowana do średnio wykształconego użytkownika jest - jak na nasze wymagania - nieco za bardzo płytka i uproszczona.

Producent: Helicon Publishing Ltd., Oxford i ATTICA Cybernetics Ltd., Oxford. Wymagania minimalne: RAM 4 MB, karta graficzna SVGA, czytnik CD-ROM, procesor 386 SX, 4 MB miejsca na dysku twardym, Windows co najmniej 3.1, pracujące na MS-DOS min. 5.0, karta dźwiękowa minimum 8-bitowa.


THE SIMON & SCHUSTER D-DAY ENCYCLOPEDIA
***

Specjalizowana encyklopedia, poświęcona lądowaniu aliantów w Normandii i ostatniemu etapowi II wojny światowej. Sporo wiadomości, dużo zdjęć - niestety, producent nie podaje ich liczby ani zasięgu. W ogóle wyposażenie płyty (instrukcja) jest więcej niż spartańskie; w gruncie rzeczy są tu tylko absolutnie niezbędne informacje instalacyjne i dość rozbudowane warunki licencji na użytkowanie. Ale niektórzy lubią przedzierać się przez meandry programu bez pomocy... W tym wypadku nie jest to trudne z uwagi na przejrzysty i w pełni intuicyjny interfejs.

Rzecz zdecydowanie dla hobbistów - miłośników militariów i interesujących się historią najnowszą.

Producent: CON-TEXT systems, Inc., USA. Wymagania minimalne: nie podano, ale dało się uruchomić na konfiguracji jak wyżej.


USA WARS: CIVIL WAR CD-ROM
****

Kolejna pozycja dla miłośników militariów, a także historii: encyklopedia multimedialna, poświęcona wojnie domowej 1860-1865 (secesyjnej) w USA. Bardzo obszerna baza danych, zawierająca dość dokładne biografie ważniejszych postaci tego okresu, chronologię wydarzeń, opisy bitew i kampanii, obfite materiały statystyczne, pliki dźwiękowe a nawet fotografie (!). W sumie poziom bardzo przyzwoity; marzyłyby się nam polskie odpowiedniki, poświęcone na przykład Powstaniu Styczniowemu czy insurekcji kościuszkowskiej albo kampanii wrześniowej...

Doskonały interfejs (uwaga: płyta jest wydana w dwóch wersjach, oddzielnie do DOS-u i do Windows!), świetne narzędzia do wyszukiwania informacji, robienia notatek itp.

Producent: Quanta Press i Compton NewMedia Inc., USA. Wymagania minimalne: w wersji DOS dowolny komputer klasy PC, 640 KB RAM, MS-DOS w wersji 3.3 lub nowszy, czytnik CD-ROM, karta dźwiękowa, grafika VGA. W wersji Windows komputer co najmniej klasy 286 AT, 2 MB RAM. MS-Windows 3.1 lub nowsze.


THE HOLOCAUST
****

Interakcyjna baza danych poświęcona tej największej masowej zbrodni w dziejach ludzkości. Stawiamy cztery gwiazdki za to głównie, że autorom udało się ten straszliwie trudny i delikatny temat ująć i przedstawić niezwykle kulturalnie, bowiem z punktu widzenia sztuki programistycznej płyta nie wykracza poza elementarną przyzwoitość wykonania.

Zawiera mnóstwo zdjęć (ostrzegamy: niektóre trudne do oglądania), wybór tekstów źródłowych i oryginalnej muzyki. Przy całym szacunku dla twórczego wysiłku autorów chcielibyśmy jednak na tej płycie otrzymać więcej informacji typu statystycznego i historycznego.

Producent: Quanta Press, Minneapolis, USA. Wymagania minimalne: każdy komputer z systemem Windows 3.1 lub nowszym.

Firmie Multi-Pro (Warszawa, ul. Pereca 2) dziękujemy za udostępnienie do zrecenzowania płyt zachodnich. Firmie NEXUS CD (Gdańsk-Oliwa, ul. Bobrowa 12) dziękujemy za przekazanie 10 egzemplarzy Encyklopedii Kosmosu na nagrody dla uczestników naszych konkursów.