Twoja wyszukiwarka

ALEKSY BARTNIK
WWW - SZUKAMY INFORMACJI
Wiedza i Życie nr 8/1996
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 8/1996

Najwspanialsze możliwości, jakie daje World Wide Web, to bardzo łatwe wyszukiwanie potrzebnych nam informacji. Na ogół za udostępnienie interesujących nas danych wyspecjalizowane firmy każą sobie płacić. Jednak dziś, w początkowej fazie rozwoju WWW, wiele operacji przeszukiwań można zrealizować nadal całkowicie bezpłatnie.

Ryc. 1. Tak wygląda witryna MetaCrawlera

Wiąże się to z tym, że jeszcze nie rozpowszechnił się cyberpieniądz - internetowa waluta, którą można by zapłacić za tego typu usługę. Z drugiej strony, używając najpopularniejszych systemów wyszukiwania danych (tych, które są nam udostępniane po kliknięciu przycisku Net Search w takich "maszynach do wyszukiwania", jak Yahoo czy Alta Vista), przynosimy pewien zysk firmom udostępniającym to oprogramowanie. Jest nim mianowicie to, że przy okazji pokazuje się nam reklamy. Podobnie dzieje się w świecie telewizji: albo mamy telewizję bez wielu reklam, za to płatną i kodowaną (np. Canal +), albo kanał bezpłatny, ale zaśmiecony reklamami. W przyszłości zapewne trzeba będzie opłacać niektóre z serwisów informacyjnych, ale dziś możemy korzystać z nich w zasadzie do woli. "W zasadzie", bowiem czasem trzeba za nie płacić.

Każdy z systemów przeszukiwania sieci działa w podobny sposób: należy podać w odpowiednim okienku słowa lub wyrażenia związane z interesującym nas tematem i rozpocząć poszukiwania. Ostatnio odkryłem URL (adres w WWW), gdzie znajduje się kilkanaście różnych, powszechnie używanych systemów wyszukiwania danych.

Ryc. 2. Wyniki poszukiwań danych o teleskopie Hubble'a

Pozwala to na znacznie skuteczniejsze przeszukiwanie sieci. Oto ten adres - http://www.metacrawler.com/

Po wpisaniu go w pole dialogowe, location (posługuję się programem Netscape Navigator - najbardziej popularną przeglądarką WWW) ekran przybiera postać, jak na ryc. 1. Pojawiła się ramka, w którą mogę wpisać wyrazy dotyczące interesującego nas zagadnienia. Chciałem znaleźć najnowsze zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, więc wpisałem: Hubble space telescope pictures. Często nie trzeba precyzować tematu aż tak dokładnie, można na przykład podać hasło women, jeśli interesujemy się problemami praw kobiet, feminizmem, etc. Kiedy podajemy wiele słów, to możemy zażądać, aby poszukano dokumentów, które zawierają wszystkie te słowa równocześnie (spójnik logiczny AND, czyli "i") - tak, jak zrobiłem to w tym przykładzie (wybrany został przycisk All of these words poniżej ramki, gdzie wpisałem poszukiwane hasło), albo jakiekolwiek z wymienionych słów (spójnik logiczny OR, czyli "lub"). Wybrałem następnie przycisk Fast Search i po paru sekundach zobaczyłem ekran taki, jaki przedstawia ryc. 2.

Ryc. 3. Tu znajdziemy setki programów "za grosik"

Znalazłem w ten sposób 10 różnych adresów sieciowych wraz z krótkimi opisami. Pierwszy z nich jest tym, czego szukałem, wystarczy kliknąć na hiperłącze (tekst niebieski), aby dostać się do miejsca, skąd można ściągnąć wspaniałe zdjęcia astronomiczne. Ponieważ sieć jest na ogół bardzo przeciążona, to warto ściągać obrazy w sobotę lub w niedzielę - szybkość przekazu będzie znacznie wyższa, szczególnie z USA.

Ryc. 4. Oto wynik szukania przeglądarki plików AVI

WWW upraszcza także znakomicie szukanie oprogramowania w sieci. Rzecz jasna, chodzi tu o programy bezpłatne lub tzw. shareware. Połączenie się z adresem - http://www.shareware.com/ przywołuje ekran pokazany na ryc. 3. Zauważmy, że oprócz ramki, w którą wpisujemy słowa związane z programem (nie jest konieczne podanie nazwy programu!) pojawia się dużo reklam. W tym przykładzie chciałem znaleźć program, który byłby w stanie pokazać animacje w standardzie AVI, napisałem więc w ramce poszukiwań: avi player. Poniżej mogłem wybrać system operacyjny, który ma obsługiwać program. Tu wybrałem MS-Windows, gdyż większość z nas używa Windows 3.11. Po naciśnięciu przycisku Search i krótkim oczekiwaniu, otrzymałem listę programów, których opis zawiera wybrane przeze mnie pojęcia. Przesunąłem stronę wyników za pomocą suwaka, aby zobaczyć programy dla Windows 3.11 (ryc. 4). Stwierdziłem, że jest dostępny program avipro2.exe.

Ryc. 5. Komputer sam wskazuje najbliższe składnice programów

A teraz najprzyjemniejsza właściwość tego systemu: po wybraniu poszukiwanego programu, zostaniemy poinformowani, gdzie znajduje się najbliższe miejsce, skąd można ściągnąć ten program! W moim przypadku to Kraków. Proces ściągania programu jest równie prosty: klikamy na nazwie programu przy wybranej lokalizacji i to wszystko (ryc. 5).

Parę prób uczyni z nas prawdziwych ekspertów wyszukiwania danych. Postarajcie się, drodzy Czytelnicy, znaleźć w powyżej opisany sposób rysunki A. Mleczki. Powodzenia!


O podobnych zagadnieniach przeczytasz w artykułach:
E-mail
FTP
JPEG, ZIP, UUE etc...
Jak szukać programów?
Grupy dyskusyjne: Usenet
World Wide Web
Tu warto zajrzeć...
Ta wspaniała, nikomu niepotrzebna wiedza...
IRC-pogawędki w Internecie
Trwa wojna przeglądarek
Pliki i katalogi