Twoja wyszukiwarka

MAGDALENA FIKUS
KAWIOR NA CENZUROWANYM
Wiedza i Życie nr 9/1996
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 9/1996

Dwaj naukowcy z nowojorskiego Museum of Natural History kupili w ekskluzywnym sklepie dla smakoszy na Manhattanie 23 słoiczki kawioru, a dwa inne sprowadzili z Rosji. Zamiast jednak zasiąść przy szampanie do uczty, poddali swe zakupy analizie za pomocą metody PCR (łańcuchowej reakcji polimerazy), która pozwoliła im stwierdzić z jakiego gatunku ryby każda próbka kawioru pochodzi.

Okazało się, że w pięciu przypadkach etykietki na opakowaniach podawały nieprawdziwe informacje; sprzedano im również kawior z Acipenser baerni, gatunku jesiotra, którego połowy są zabronione. Nawiasem mówiąc, niektóre próbki kupionego przez nich kawioru pochodziły z jesiotrów A. schrencki i A. nudiventris, które wytrzebiono już w Morzu Aralskim i rzadko można je spotkać również w Morzu Kaspijskim. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku również one trafią na listę gatunków zagrożonych wymarciem.

Ocenia się, że roczne zapotrzebowanie na kawior w Stanach Zjednoczonych wzrosło od 1991 roku dwukrotnie i wynosi obecnie 450 ton, podczas gdy jego legalna produkcja sięga jedynie 230 ton. Za 30-gramową porcję tego specjału płaci się w eleganckiej nowojorskiej restauracji 69.50 dolara.

"Nature", 6579/1996