Twoja wyszukiwarka

KLARA SZATKIEWICZ
SKOK W PRZYSZŁOŚĆ
Wiedza i Życie nr 10/1996
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 10/1996

Firma Elscint, będąca liderem w produkcji aparatury medycznej do badań scyntygraficznych, wyprodukowała urządzenie wykorzystujące ostatnie osiągnięcia medycyny nuklearnej. Jest to Vari Cam, który umożliwia wykonywanie każdego ze stosowanych dziś badań scyntygraficznych, również SPECT, czyli tomografii emisyjnej pojedynczego fotonu.

Dwie skanujące głowice (tzw. gamma kamery) o bardzo wysokiej rozdzielczości, ustawiane względem siebie pod różnymi kątami zaledwie w ciągu pół obrotu (180 stopni dla każdej) pozwalają uzyskać cały pakiet przekrojów tomograficznych - analizowany narząd zostaje wówczas sfotografowany z każdej strony. W ciągu 10 sekund powstaje wysokiej jakości obraz. Ten krótki czas to niezwykle istotna sprawa w badaniach dzieci i pacjentów szczególnie cierpiących, dla których utrzymanie nieruchomej pozycji jest bardzo trudne.

Unikatowa technika slip-ring dzięki bezprzewodowemu zasilaniu aparatury umożliwia obrót głowic ze stałą prędkością, w jednym kierunku, co w konwencjonalnych aparatach jest niemożliwe. Uzyskuje się wysoką precyzję pozycjonowania i maksymalną stabilność, eliminowane są błędy związane z zatrzymywaniem i ruszaniem głowicy. Aparat ma bezprzewodowe połączenie ze sterującą konsolą, dane przekazywane są drogą optyczną, dzięki czemu jego obsługa jest wygodniejsza.

Vari Cam skanuje ciało pacjenta, opracowując tomograficzne zdjęcia warstw w czasie rzeczywistym, co oznacza, że operator nie musi czekać na zebranie wszystkich danych, ale obserwuje na bieżąco kolejne obrazy, mogąc w każdej chwili przerwać skanowanie.