Twoja wyszukiwarka

BARBARA PRATZER
ZŁAPAĆ NADCIŚNIENIE
Wiedza i Życie nr 12/1996
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 12/1996

Nadciśnienie jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób serca i układu krążenia. Jak podają statystyki cierpi na nie 30-40%. ludzi na świecie, choć różnice regionalne są tu dość znaczne. Tylko u co dziesiątej osoby z nadciśnieniem tętniczym udaje się wykryć jego przyczynę. U pozostałych mówi się o tzw. nadciśnieniu pierwotnym, co oznacza, że nie wiadomo skąd się ono wzięło.

Na dorocznym kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który odbył się na początku września w Birmingham, po raz kolejny wypłynął problem zakażenia bakterią Chlamydia pneumoniae w kontekście chorób serca. Już wcześniej niektórzy badacze wskazywali na to, że stan zapalny wywołany infekcją prowadzi do zwężenia naczyń wieńcowych. Teraz zasugerowano, że C. pneumoniae może mieć związek z nadciśnieniem. Tak w każdym razie wynika z badań Gregory'ego Lipa z Birmingham University Medical School. Stwierdził on, że wśród nadciśnieniowców osoby, które przebyły tę infekcję, stanowią dwa razy liczniejsze grono niż w grupie kontrolnej. Zauważył ponadto, że zakażenie C. pneumoniae częściej przytrafia się przedstawicielom rasy czarnej niż białej, co mogłoby wyjaśnić, dlaczego są oni bardziej narażeni na chorbę nadciśnieniową.

Na razie z tych doniesień nie wynika nic praktycznego. Gdyby jednak zostały w pełni potwierdzone, oznaczałoby to, że można "złapać" nadciśnienie tak, jak łapie się szkarlatynę czy koklusz.

"New Scientist", 2046/96

O podobnych zagadnieniach przeczytasz w artykułach:
(12/97) Z ANTYBIOTYKAMI NA MIAŻDŻYCĘ?
(12/97) IN VINO SANITAS