Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
INTERNETOWY TELEFON INTELA
Wiedza i Życie nr 12/1996
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 12/1996

Firma Intel zaprezentowała w lipcu br. nowy zestaw oprogramowania tzw. telefonu internetowego dla komputerów osobistych klasy PC z systemem Windows '95. Program ten będzie zgodny z każdym programem komunikacyjnym, który działa w tym systemie, pochodzącym zarówno z firmy Microsoft, jak i od innych producentów. Darmowa wersja beta tego oprogramowania jest dostępna w światowej sieci WWW pod adresem: http://www.intel.com/iaweb/cpc.

Opracowany przez Intela program telefonu internetowego wykorzystuje technologię User Location Service (ULS), która powstała w firmie Microsoft i umożliwia łatwe odnalezienie w sieci innych użytkowników telefonów. Telefon, raz podłączony przez Internet do multimedialnego komputera, pozwala użytkownikom na prowadzenie swobodnej rozmowy z równoczesnym używaniem innych programów, takich jak na przykład przeglądarki stron WWW czy gry.

Zdaniem ekspertów telefon Intela wyznacza nową jakość tego typu programów. Oferuje przede wszystkim znacznie lepszy dźwięk niż jakiekolwiek inne rozwiązania, ma poza tym niezmiernie łatwy sposób komunikacji z użytkownikiem: interfejs telefonu zostaje po prostu umieszczony przy dolnej krawędzi używanej przeglądarki stron WWW.

A oto najistotniejsze cechy telefonu internetowego firmy Intel:

* możliwość komunikacji z urządzeniami służącymi do wymiany danych lub przeprowadzania wideokonferencji, które są zgodne ze standardem H.323;

* prostota instalacji;

* zgodność i możliwość podłączania do przeglądarek Microsoft Internet Explorer i Netscape Navigator;

* łatwość odnalezienia i komunikacji z innymi telefonami internetowymi, które spełniają normę H.323;

* wygodny w użyciu graficzny sposób porozumiewania się z użytkownikiem;

* możliwość stworzenia własnej książki telefonicznej i zastosowania szybkiego wybierania numeru.

W skład rekomendowanego sprzętu, który ma obsługiwać telefon internetowy firmy Intel, wchodzą: procesor Pentium, system Windows '95, system dźwiękowy full-duplex, 16 MB pamięci RAM oraz Microsoft Internet Explorer lub Netscape Navigator.