Twoja wyszukiwarka

MAGDALENA FIKUS
MĘSKIE CIAŁO W INTERNECIE
Wiedza i Życie nr 12/1996
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 12/1996

Głowa

Użytkownicy Internetu dobrze znają "widzialnego mężczyznę", atlas anatomiczny męskiego ciała, dostępny w sieci od ponad 2 lat. Nie wszyscy jednak wiedzą, że uzyskane ze skrawków tkanek szczegółowe obrazy pochodzą z analizy ciała skazanego na śmierć prawdziwego człowieka, teksaskiego przestępcy - J. P. Jernigana.

Klatka piersiowa

To jego ciało po egzekucji poddano obrazowaniu za pomocą rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej, wykonano zdjęcia rentgenowskie, po czym zamrożone pocięto na cienkie skrawki, które utrwalono, a odpowiednie obrazy zarejestrowano z użyciem różnych technik. Nie ma wątpliwości, co do wysokiej wartości tych danych anatomicznych; pojawiają się jednak wciąż głosy kwestionujące etyczne i prawnicze aspekty tego wydarzenia.

Jama brzuszna

Jernigan został skazany na śmierć za zabójstwo, które popełnił w 1981 roku; wyrok wykonano w 1993, kiedy miał 39 lat. Na miesiąc przed śmiercią w oficjalnym, pisemnym oświadczeniu przekazał swoje ciało na potrzeby naukowe.

Miednica

Prawnicy są jednak zdania, że zawsze można kwestionować niewymuszony charakter formalnego oświadczenia więźnia przebywającego w celi śmierci. W dodatku, wydana zgoda sprowadzała się do bardzo ogólnych stwierdzeń. Donator nie został poinformowany, że dane o jego ciele znajdą się w publicznej, ogólnodostępnej sieci
komputerowej.

Uda

Adwokat Jernigana poświadczył ostatnio, iż decyzja podjęta została bez żadnych zewnętrznych nacisków i że w tej formie skazaniec chciał coś podarować społeczeństwu, którego prawa tak drastycznie naruszył.

Stopy

Aby korzystać z obrazów "widzialnego mężczyzny" należy uzyskać licencję, której udziela National Library of Medicine w USA. Licencję taką ma obecnie około 600 stowarzyszeń, szkół i uniwersytetów w 26 krajach.

W cyberprzestrzeni pojawiła się też ostatnio "widzialna kobieta", anonimowa 59- letnia mieszkanka stanu Maryland, która zmarła na atak serca.

"Nature", 6593/1996

Fot. Visible Human Project
U.S. National Library of Medicine