Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
POLSKIE OPROGRAMOWANIE STRZEŻE NIEBA
Wiedza i Życie nr 12/1996
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 12/1996

Polska firma ATM została jednym z laureatów tegorocznej nagrody DEFENDERA, przyznawanej podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. System wspomagania eksploatacji samolotu, zaprojektowany i produkowany w Warszawie, otrzymał nagrodę w kategorii dla najbardziej atrakcyjnego polskiego wyrobu eksportowego.

Składa się on z lotniczych rejestratorów szybkiego dostępu (QAR), urządzeń do odczytu danych (FRRS), z większości stosowanych dziś typów rejestratorów - zarówno eksploatacyjnych, jak i tzw. czarnych skrzynek, oraz specjalistycznego oprogramowania do odczytu i analizy zarejestrowanych danych. Instalowany na pokładach samolotów na całym świecie decyduje o bezpieczeństwie lotu. Pozwala na wszechstronne badanie stanu technicznego samolotu. Umożliwia stałą kontrolę maszyny zarówno na ziemi, jak i w powietrzu, rejestrując oraz analizując dane w czasie rzeczywistym.

Projektowane i produkowane przez ATM systemy wykorzystywane są już przez tak znane na całym świecie firmy lotnicze, jak amerykański Boeing, brytyjskie Britannia Airways i British Aerospace, arabskie Emirates Airlines, czeskie linie lotnicze CSA, rosyjski Aerofłot, czy polski LOT. Ostatnio firma ATM zrealizowała bardzo prestiżowy kontrakt na dostarczenie tego systemu Ośrodkowi Badawczemu Wojsk Lotniczych Niemiec.

Systemy wspomagania eksploatacji samolotu firmy ATM zdobyły już wiele nagród, w tym godło "Teraz Polska" w 1994 roku. (patrz: Czarna skrzynka nie jest czarna, "WiŻ" nr 5/1996). Tegoroczna nagroda DEFENDERA jest kolejnym ważnym wyróżnieniem dla tego polskiego produktu.