Twoja wyszukiwarka

BARBARA PRATZER
DLACZEGO STRES ODCHUDZA
Wiedza i Życie nr 12/1996
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 12/1996

Wielu z nas przekonało się na własnej skórze, że stres wywołany trudną sytuacją życiową zmniejsza apetyt. Wydawało się, że mechanizm ten jest dobrze poznany, jednak badacze ze Scripps Research Institute w La Jolla właśnie zburzyli precyzyjną konstrukcję myślową wyjaśniającą to zjawisko.

Pod wpływem stresu mózg wydziela różne substancje, dzięki którym możemy zrealizować jedną z dwóch strategii adaptacyjnych - walkę lub ucieczkę. Jest wśród nich i czynnik uwalniania kortykotropiny (CRF), który m.in. nadzoruje wydzielanie hormonów. Wydawało się oczywiste, że odpowiada on również za utratę apetytu, łączy się bowiem z receptorami na powierzchni komórek, które są wyjątkowo liczne w rejonie mózgu regulującym apetyt, a wstrzyknięcie dużej dawki CRF tłumi chęć do jedzenia.

Teraz jednak George Koob ze współpracownikami stwierdził, że znacznie silniej wiąże się z tymi receptorami inny neuropeptyd - urokortina - odkryty w zeszłym roku. Po wstrzyknięciu obu substancji do mózgu szczurów okazało się, że CRF silniej tłumi aktywność zwierząt, urokortina natomiast - apetyt. Minimalna jej ilość odbiera chęć do jedzenia na sześć godzin.

Członkowie zespołu Kooba sugerują, że ich odkrycie może się przydać do opracowania skutecznego leczenia bulimii i anoreksji.

"New Scientist", 2048/1996

O podobnych zagadnieniach przeczytasz w artykułach:
Jeszcze o leptynie
Dzieciństwo otyłych