Twoja wyszukiwarka

JOANNA NURKOWSKA
ELIKSIR DŁUGOWIECZNOŚCI
Wiedza i Życie nr 2/1997
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 2/1997

Amerykańska firma Deprenyl Animal Health of Lawrence ma pomysł jak przedłużyć ludzkie życie i nawet zamierza go opatentować. Dobrodziejstwa ich metody doświadczyły jak dotąd jedynie szczury. Trudno też powiedzieć, jak właściwie ona działa, wiadomo jedynie, że wykorzystuje się w niej jeden z leków na chorobę Parkinsona.

Otóż naukowcy pracujący w firmie odkryli, że deprenyl, stosowany w wymienionej przypadłości, opóźnia efekty starzenia się zwierząt. W zgłoszeniu patentowym odwołują się do prac badawczych wiążących starzenie się z zaburzeniami pracy tarczycy, osłabieniem zdolności do pokonywania stresów, spadkiem ilości białka w organizmie i niewydolnością nerek. Testy dowodzą zaś, że deprenyl spowalnia te niekorzystne zmiany. Po kuracji szczury istotnie odmłodniały: poprawiły swoje zdolności poznawcze, sprawniej rozwiązywały testy labiryntowe, lepiej znosiły stres związany z hałasem i zimnem. Stwierdzono u nich ponadto spadek ilości mocznika we krwi, co wskazuje na wydajniejszą pracę nerek.

Ludziom proponuje się dawkę
0.1 mg leku na kilogram masy ciała co drugi dzień; odpowiada to połowie porcji przyjmowanej przez osoby cierpiące na chorobę Parkinsona.

"New Scientist", 2058/1996