Twoja wyszukiwarka

BARBARA PRATZER
PRZESTROGA DLA PALACZY
Wiedza i Życie nr 2/1997
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 2/1997

Ta piękna, barwna forma graficzna kryje w sobie złowrogą treść - zdjęcie przedstawia raka płuca, najczęściej występującą formę nowotworu złośliwego wywołanego paleniem papierosów.

Drogi oddechowe człowieka zarówno górne, jak i dolne, wyścieła nabłonek zbudowany z komórek wyposażonych w rzęski. Całość pokryta jest warstwą śluzu, który chwyta i unieruchamia rozmaite cząsteczki wdychane z powietrzem, w tym także bakterie chorobotwórcze. Rzęski zaś przesuwają śluz do gardła, skąd jest usuwany. Tak to wygląda u człowieka zdrowego.

U chorego na raka płuca komórki nabłonka rozrastają się gwałtownie i chaotycznie, tworząc powierzchnię nierówną, mocno pofałdowaną, pełną zakamarków. W takiej sytuacji rzęski nie mogą dokładnie usunąć śluzu i w efekcie drogi oddechowe są częściowo zaczopowane. Zarówno sam rozrost nowotworowy, jak i te kłopoty z usuwaniem śluzu utrudniają oddychanie, wywołują kaszel, powodują charakterystyczne świsty w płucu, a także nawracające stany zapalne, które pojawiają się zawsze wtedy, gdy w różnych zakamarkach gromadzi się nadmiar wydzieliny.

Widoczne na powierzchni nabłonka czerwone "pastylki" to erytrocyty. Krwawienie często towarzyszące rozwojowi raka płuca, spowodowane jest częściowym rozpadem guza. Dlatego krew w plwocinie powinna zmusić każdego rozsądnego człowieka do wizyty u lekarza.