Twoja wyszukiwarka

WŁODZIMIERZ MIZERSKI
SIARKA, KALCYT, SKALENIE
Wiedza i Życie nr 2/1997
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 2/1997

Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie rozpoczął wydawanie serii książeczek popularnonaukowych z zakresu mineralogii trzema tomikami: Skalenie, Kalcyt i Siarka, autorstwa Huberta Sylwestrzaka. Pozycje te są przeznaczone dla bardzo szerokiego kręgu odbiorców, poczynając od uczniów wyższych klas szkół podstawowych, a kończąc na hobbystach i kolekcjonerach.

Rozpoczynające serię tomiki są dobrą reklamą całości. Już podtytuły książeczek przywołują to, co w poszczególnych minerałach jest osobliwego i ważnego. Informacje o minerałach zostały podane w formie bardzo przystępnej. Niektóre fragmenty książeczek mają charakter opowieści, często pojawiają się na stronicach postaci historyczne, jak na przykład profesor Uniwersytetu Kopenhaskiego Erazm Bartholin, który w 1669 roku opisał zjawisko podwójnego załamania światła w krysztale kalcytu. Czasem autor przywołuje legendy, na przykład przy omawianiu siarki - o naszym rodzimym Smoku Wawelskim.

Czyta się więc te tomiki łatwo i nie trzeba sięgać do innych źródeł, aby je zrozumieć. Jednocześnie, w tych, zdawałoby się, banalnych książeczkach autor zawarł wszystkie podstawowe informacje o minerałach - od układu krystalograficznego i budowy sieci krystalicznej przez skład chemiczny, genezę, formy i miejsca występowania po wszystkie cechy fizyczne, które można określić za pomocą prostych, dostępnych każdemu metod.

Hubert Sylwestrzak: Kalcyt. Kamień węgielny mineralogii. Siarka. Kamień piekielny; Skalenie. Minerały najpospolitsze. Państwowy Instytut Geologiczny, Warszawa 1996.