Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
CZYŻBY PRZEŁOM W AUTOMATYCZNYM TŁUMACZENIU
Wiedza i Życie nr 3/1997
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 3/1997

W ostatnim dniu ubiegłego roku mało dotąd znana firma amerykańska WebForce, Inc. (WFI) poinformowała o dokonaniu przełomu w automatycznym tłumaczeniu tekstu i opracowaniu programów dla komputerów osobistych, które taki przekład mają realizować. Według podanego przez sieć Internet anonsu nowa technologia nie ma sobie równych, jeśli chodzi o dokładność przekładu, łatwość użycia oprogramowania i jego cenę.

Każdy posiadacz komputera osobistego zgodnego z IBM PC będzie mógł - wedle autorów komunikatu - wyposażyć swoją maszynę w "osobistego tłumacza", potrafiącego współpracować z dowolnym procesorem tekstu, arkuszem kalkulacyjnych, systemem zarządzania bazami danych czy też przeglądarką internetową.

Działanie programu polega na napisaniu tekstu w języku angielskim, zaznaczeniu odpowiedniego fragmentu (albo całości materiału) i wydaniu za pomocą komputerowej "myszki' polecenia dokonania przekładu na wybrany język.

Możliwe jest również działanie odwrotne, tzn. tłumaczenie z innego języka na angielski; nic na razie nie wiadomo o bezpośrednim tłumaczeniu na przykład z francuskiego na niemiecki (choć z użyciem angielskiego jako "pośrednika" powinno to być możliwe).

Odpowiedni program komputerowy składa się z dwóch pakietów. Jeden z nich, o nazwie "The Asian Dragon Writer", obsługuje języki japoński, chiński i koreański; drugi - "The Universal Translator" - 23 pozostałe najbardziej rozpowszechnione języki (nie mamy informacji, czy jest wśród nich polski). Obsługa programowa każdego z tych języków zapewnia automatyczną korektę tekstów (elektroniczne słowniki ortograficzne), możliwość tworzenia własnych słowników podręcznych oraz dostęp do wbudowanych specjalistycznych krojów pism. Firma WFI liczy na wielkie powodzenie swojego oprogramowania i sprzedaż na kwotę około 450 tys. dolarów miesięcznie.

Zainteresowanym podajemy adres: http://www.wforce.com/

Reprodukujemy także winietę internetową. Za kontakty z klientami odpowiada Ian Simpson, telefon w USA: (714)-279-9080.