Twoja wyszukiwarka

BOŻENA ZAPAŚNIK
MIASTA INKÓW
Wiedza i Życie nr 3/1997
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 3/1997

Trzy nowe miasta Inków odkryli członkowie Archeologicznego Projektu Badawczego "Condesuyos" w pierwszym sezonie badań (1996/97). Jedno z nich leżało na zboczach wzgórza Coracora, otaczającego pampę Tompullo w wysokogórskim rejonie dystryktu Chuquibamba (Andy peruwiańskie).

Miasto to archeolodzy nazwali Tompullo 2. Składały się na nie plac ceremonialny, wielka budowla administracyjna długości 31 m oraz około 40 kamiennych domów zbudowanych w stylu inkaskim. Niedaleko budynków stojących na skraju miasta znaleziono kilkanaście kamiennych grobowców. Chowano w nich ludzi nie tylko w czasie trwania państwa Inków, ale również wcześniej. W Tompullo 2 tradycje inkaskie i przedinkaskie ciągle mieszają się ze sobą, Inkowie bowiem rzadko budowali miasta od nowa. Zwykle wykorzystywali znany im już wcześniej ośrodek miejscowej ludności.

Kamienny grobowiec w Tompullo 2 w Peru

Fot. Janusz Wołoszyn

Stanowisko zostało wstępnie zakwalifikowane przez specjalistów jako administracyjne centrum inkaskie związane z silnie rozwiniętym w tym regionie pasterstwem. Być może głównym zadaniem mieszkańców Tompullo 2 było właśnie zarządzanie państwowymi stadami lam i alpak.

Jego znaczenie potwierdziło odkrycie w środku placu ceremonialnego małej budowli "ushno", która miała kształt niskiej piramidki. Potocznie nazywana była "tronem Inki", bowiem - według przekazów
etnohistorycznych - podczas uroczystych ceremonii religijnych oraz państwowych zasiadali na niej wysocy funkcjonariusze administracji imperium inkaskiego.

W tym samym regionie dystryktu Chuquibamba, również na wysokości około 4000 m n.p.m. zlokalizowano ślady innego inkaskiego centrum, tym razem administracyjno-
-religijnego, nazwanego przez miejscową ludność Huaman Marca. Archeolodzy sądzą, że być może zostało ono wzniesione w miejscu domniemanej stolicy ludu Arunis żyjącego tu jeszcze pod koniec XV wieku, zanim Inkowie podbili te tereny. Jedną z ważniejszych budowli Huaman Marca jest świątynia inkaska wzniesiona na samym szczycie wzgórza.

Trzecie, największe z odkrytych, miasto inkaskie położone było trochę niżej, na wysokości 3700 m n.p.m., w okolicach dzisiejszej wsi San Antonio.

Badacze przygotowali też dokładną dokumentację fotograficzną tajemniczych malowideł naskalnych, odkrytych w 1976 roku przez Maxima Neirę Avenda =====----------===== a w jaskiniach Pintasayoc w dystrykcie Yanaquihua.

Kierownikiem Archeologicznego Projektu Badawczego "Condesuyos" jest Mariusz S. Ziółkowski, współ-
dyrektorami naukowymi - Maximo Neira Avenda =====----------===== o i Luis Augusto Belan Franco. Projekt jest efektem umowy o współpracy naukowo-technicznej między Uniwersytetem Warszawskim a Uniwersytetem Katolickim NMP w Arequipie (Peru). Ze strony polskiej prace finansuje Komitet Badań Naukowych.