Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
PIERWSZA WYPRAWA DO ŚWIATA NAUKI
Wiedza i Życie nr 3/1997
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 3/1997

Tym razem (i tak chyba będzie przez kilka następnych numerów "Wiedzy i Życia", o ile nie pojawią się jakieś pilne nowości) omawiamy kilka witryn związanych wyłącznie z nauką.

* ADVANCED RESEARCH PROJECTS AGENCY

Jak zapewne nasi Czytelnicy wiedzą, dzisiejszy Internet zaczął się od sieci nazwanej ARPANet w roku 1969. ARPA - to Advanced Research Projects Agency, centralna jednostka badawczo-rozwojowa Departamentu Obrony USA. Rozpoczynając od tej witryny, z łatwością dotrzemy do informacji o dzisiejszej działalności ARPA i ciekawych jej misjach oraz projektach.

http://www.arpa.mil/

* THE JOHNS HOPKINS UNIVERSITY APPLIED PHYSICS LABORATORY

The Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (w skrócie: APL) to niekomercyjna placówka badawcza, koncentrująca się przede wszystkim na rozwiązywaniu problemów z obszaru zainteresowań marynarki USA i - ogólnie - techniki obronnej. Placówka ta prowadzi również liczne ważne badania dla cywilnych agencji federalnych (przede wszystkim NASA) i przemysłu prywatnego. APL składa się z ponad 140 oddzielnych laboratoriów oraz zespołów: badawczych, analiz, symulacji i modelowania, projektowania, badań prototypów, testowania i sprawdzania urządzeń. Witryna APL zawiera informacje o misji placówki i jej historii, bieżące komunikaty dla prasy, a także wiele innych ciekawych wiadomości.

http://www.jhuapl.edu/

* ASSOCIATION OF MIDWEST COLLEGE BIOLOGY TEACHERS

Stowarzyszenie o nazwie The Association of Midwest College Biology Teachers (AMCBT) powstało w roku 1957 i zrzesza wszystkich zainteresowanych nauczaniem biologii w USA. W witrynie AMCBT znajdziemy odnośniki do licznych publikacji z tej dziedziny, bazę informacji o członkach AMCBT, informacje o spotkaniach i konferencjach naukowych oraz bogate archiwa elektroniczne AMCBT.

http://papa.indstate.edu/amcbt

W następnej z prezentowanych dziś witryn nauczyciele i studenci biologii też znajdą coś dla siebie. Prócz nich powinni jednak spróbować tu zajrzeć także zainteresowani naukami o Ziemi:

* CENTRE FOR EARTH OBSERVATION

Znajdziemy tu wiele ciekawych map i obrazów. Dla przykładu - w sekcji o nazwie What's Cool mamy satelitarne widoki naszej planety, wybierane automatycznie po podaniu współrzędnych geograficznych i danych o pożądanej perspektywie: efekt jest albo obrazem "trójwymiarowym", albo animacją. Możemy tworzyć mapy pogody, obserwować sezonowe zmiany wegetacji albo uruchomić model rozkładu temperatur w oceanie. Nie wszystkie z tych obrazów są dostępne bezpośrednio, do obejrzenia niektórych potrzebne będzie specjalne oprogramowanie - ale mimo to do witryny warto zajrzeć.

http://ceo-www.jrc.it/CEO_whatisnew.htlm

Z kolei placówka, która powinna być naszym Czytelnikom doskonale znana przynajmniej z naszych łamów:

* CERN

CERN - to, oczywiście, Europejskie Centrum Badań Fizyki Cząstek, zlokalizowane w Genewie. CERN jest uważany za miejsce narodzin Światowej Pajęczyny WWW; już choćby z tego powodu warto tu zajrzeć.

http://www.cern.ch

* JET PROPULSION LABORATORY

Jet Propulsion Laboratory (JPL) jest prowadzone dla NASA przez California Institute of Technology; to światowe centrum eksploracji Układu Słonecznego za pomocą robotów i robotyki. Witryna JPL daje wspaniały przegląd planet, planetoid, a także komet; pozwala również przeglądającemu zdobyć ogromną wiedzę o misjach statków kosmicznych. Znajdziemy tu opisy misji, przyrządów, dane o specjalistycznych organizacjach, bogactwo obrazów w archiwach i tak dalej.

http://www.jpl.nasa.gov/