Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
TU WARTO ZAJRZEĆ ...
Wiedza i Życie nr 4/1997
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 4/1997

Kontynuujemy naszą serię witryn internetowych, których obejrzenie rekomendujemy
naszym Czytelnikom.

* ABILITY NETWORK

Specjalnie polecamy tę witrynę niepełnosprawnym, ich rodzinom, a także lekarzom i pracownikom socjalnym. Należy ona do publikowanego w Kanadzie czasopisma o tym właśnie tytule; w tym miejscu sieci znajdziemy jego archiwa, z których korzystanie jest dowolne i bezpłatne. Jest to skarbnica wiadomości o metodach i środkach technicznych rehabilitacji, o prawach ludzi niepełnosprawnych i łamaniu tych praw, o problemach socjalnych i ich rozwiązywaniu oraz o wszystkim, co się wiąże z tymi zagadnieniami.

http://www.nstn.ca/cybermall/disability.HTM

* PHYSICAL OCEANOGRAPHY DISTRIBUTED ACTIVE ARCHIVE CENTER

Witryna oferuje bazę danych, która będzie niewątpliwie bardzo przydatna dla wszystkich zainteresowanych oceanografią czy też geofizyką i fizyką mórz oraz oceanów - zarówno dla studentów, jak i pracowników nauki. Dane zawierają niezwykle ciekawe parametry fizyczne i matematyczne, takie jak na przykład wykaz kierunków, szybkości i siły wiatrów, zwarte tabele wysokości dna oceanów itp.

http://podaac-www.jpl.nasa.gov/

* NATIONAL SCIENCE FOUNDATION

Coś dla statystyków i inżynierów, ale także nauczycieli przedmiotów ścisłych i technicznych. Amerykańska National Science Foundation oferuje niezwykle obszerną bazę wyników badań naukowych i technicznych. Znajdziemy tu zarówno streszczenia rezultatów prac uczonych, jak i pełne opracowania, dostępne do dowolnego i bezpłatnego wykorzystania w każdej chwili. Nadzwyczaj użyteczna baza dla profesjonalistów, ale także dla tych, którzy chcą osiągnąć sukces w nauce lub technice. W witrynie tej znajdziemy liczne odsyłacze elektroniczne do innych zasobów danych w Internecie.

http://www.nsf.gov/sbe/srs/stats.htm

* EE TIMES

EE Times, czyli The Electronic Engineering Times, jest interakcyjną hipertekstową wersją czasopisma, uważanego za najpowszechniej czytane i najbardziej wpływowe w międzynarodowej społeczności inżynierskiej. Dostarcza ono informacji biznesowej i wiedzy o nowościach naukowo-technicznych inżynierom, działającym głównie w sferach zarządzania. Witryna internetowa EE Timesa jest uaktualniana co tydzień; zwracamy uwagę nie tylko na ciekawe artykuły problemowe, ale i na bogaty dział ogłoszeń o oferowanej pracy, a także na wykazy targów i wystaw.

http://techweb.cmp.com/techweb/eet/current

* IMAGENET

Obrazy Ziemi dostępne są dla każdego internauty właśnie dzięki tej witrynie, opracowywanej i redagowanej przez firmę Core Software Technology. Znajdziemy tu zdjęcia satelitarne, fotografie lotnicze i dane demograficzne, dotyczące różnorodnej problematyki. Można tu wybrać sobie dowolny punkt na powierzchni naszej planety i następnie nakazać dowolną skalę zbliżenia obrazu bez utraty rozdzielczości. Zasadą serwisu ImageNet jest slogan "łączymy dane z wielu źródeł i udostępniamy je szybko i łatwo". Nie jest wykluczone, że w momencie czytania tych słów przez Czytelnika niektóre usługi ImageNet będą płatne.

http://www.coresw.com

* THE PERSEUS ATLAS PROJECT

Witryna zainteresuje zapewne przede wszystkim miłośników historii i kartografii. Zawiera dwa zbiory współczesnych map starożytnego świata Greków i Rzymian. Obejmują one dzisiejszą zachodnią Turcję, Grecję i południe Włoch. Jeden z tych zbiorów prezentuje model topograficzny starożytnego świata sporządzony na podstawie zasobów Cyfrowej Mapy Świata i rozwiązań, stosowanych przez twórców oprogramowania systemów informacji geograficznej. Drugi zbiór jest po prostu opracowaniem komputerowym zestawu zdjęć satelitarnych. Mapy pierwszej kolekcji mogą być oglądane w trzech rozdzielczościach, drugiej w czterech. Witryna zawiera także odsyłacze do bazy starożytnych nazw miejsc i miejscowości w Grecji - jest to około 3500 odwołań.

http://perseus.holycross.edu:80/PAP/

* PROMY KOSMICZNE

Kto interesuje się najnowszymi informacjami o lotach amerykańskich promów kosmicznych, nie powinien ominąć tej witryny. Znajdują się tu przede wszystkim wyjaśnienia niemal każdego aspektu programu - od samego jego początku do najaktualniejszej bieżącej sytuacji. Dla interesujących się szczegółami techniczno-konstrukcyjnymi jest tu także istna skarbnica wiedzy - o tym jak promy tankują paliwo, na czym polega operacja lądowania i czym się ona różni od lądowania pasażerskiego samolotu itd.

http://www.ksc.nasa.gov/shuttle/technology/sts-newsref/stsref-toc.HTM