Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
NOWE TECHNIKI KROJÓW PISMA KOMPUTEROWEGO
Wiedza i Życie nr 5/1997
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 5/1997

Firma Microsoft Corp. poinformowała o znacznych postępach w technice krojów pisma, poprawiających wygląd i czytelność dokumentów publikowanych w sieci World Wide Web. Microsoft zapewnia nowy poziom jakości publikacji WWW, oferując projektantom i czytelnikom nowy uniwersalny format o nazwie OpenType, opracowywany obecnie przez Microsoft i Adobe Systems - a także zestaw krojów pisma zaprojektowanych specjalnie do publikacji on-line i dostępny od zaraz do bezpłatnego sprowadzania.

Opracowywany wspólnie przez Microsoft i Adobe Systems, format OpenType upraszcza pracę z czcionkami i przygotowuje grunt dla nowej generacji funkcji typograficznych oraz wysokiej jakości publikacji on-
-line. OpenType wykorzystuje architekturę czcionek TrueType - najczęściej stosowaną na świecie technikę krojów pisma. Użytkownicy nie muszą już martwić się procesami instalacyjnymi różnych czcionek ani problemami zgodności. Pierwszy szkic nowej specyfikacji OpenType dostępny jest w Internecie pod adresami: http://www.microsoft.com/opentype/ oraz http://www.adobe.com/type/

OpenType umożliwi nam osiągnięcie nowego poziomu jakości krojów pisma, łącząc rozdzielone dzisiaj światy czcionek Type 1 i TrueType; Adobe intensywnie pracuje nad wprowadzeniem obsługi OpenType w swoich produktach - powiedział Bill McCoy, dyrektor ds. techniki podstawowej w Adobe Systems.

Czcionki OpenType nie tylko są łatwiejsze w użyciu, ale dają też większe możliwości językowe, pozwalając projektantom krojów pisma na tworzenie czcionek specjalistycznych - nowatorskich, międzynarodowych, wysokiej klasy. Czcionki OpenType zawierają także standardowy w branży podpis cyfrowy, oparty na technice Autenthicode.

Microsoft rozszerza też swą - udostępnioną do bezpłatnego sprowadzania - kolekcję czcionek dawnego standardu TrueType. Ostatnim uzupełnieniem jest zupełnie nowy krój o nazwie Verdana, opracowany przez światowej sławy projektanta krojów Matthewa Cartera i ręcznie pocieniony przez eksperta w zmniejszaniu wagi kroju pisma, Toma Ricknera z Monotype Corp.

Funkcja Smooth Fonts Microsoftu, służąca do wygładzania pisma (antyaliasingu) i dotychczas dostępna jedynie w komercyjnym pakiecie Microsoft Plus!, została obecnie także udostępniona bezpłatnie wszystkim użytkownikom Windows 95 pod adresem sieciowym: http://www.microsoft.com/truetype.

Antyaliasing, czyli wygładzanie przy użyciu skali szarości, polega na dodawaniu jaśniejszych punktów w celu wygładzenia postrzępionych linii ukośnych i krzywych, co znacznie poprawia czytelność pisma na ekranie. Smooth Fonts automatycznie stosuje tę technikę do wszystkich tekstów na witrynie sieciowej, niezależnie od kolorów tła i samego tekstu.

Projektanci tworzący wysokiej jakości emblematy i transparenty nie muszą już zatem uciekać się do grafiki bitowej, która jest trudna do uaktualniania, modyfikowania, indeksowania, wyszukiwania i tłumaczenia, lecz mogą korzystać ze zwykłej czcionki i nowej techniki. Co więcej, Smooth Fonts zapewnia wysokiej jakości wydruki, zamiast poszarpanych obrazków, otrzymywanych zazwyczaj w czasie drukowania tekstów rastrowych na wysokorozdzielczych drukarkach.