Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
POCZTA ELEKTRONICZNA ZA DARMO
Wiedza i Życie nr 5/1997
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 5/1997

Pod koniec lutego br. Four11 Corporation, jedna z najważniejszych na świecie firm, zajmujących się odszukiwaniem w Internecie danych personalnych, korzystających z sieci ludzi (ich adresów, numerów telefonów, biogramów itp.), umożliwiła użytkownikom Internetu bezpłatne założenie sobie konta poczty elektronicznej. Nowa usługa nazywa się RocketMail ™ (zainteresowanym podajemy adres sieciowy: http://www.rocketmail.com) i nie jest to bynajmniej pierwsza tego typu inicjatywa w historii sieci; ma jednak pewne cechy specyficzne, dla których warto jej poświęcić kilka chwil.

Po pierwsze i najważniejsze, RocketMail jest silnie zintegrowana z pozostałymi możliwościami Four11. Cała przeogromna baza adresowa tej firmy (obecnie dane o ponad 11 milionach osób!) automatycznie staje się dla abonenta RocketMail łatwo dostępną "książką adresowo-telefoniczną", przy czym może on sobie tworzyć własne grupy adresów do automatycznej korespondencji zbiorowej i nadawać swoim korespondentom dowolne wygodne kody (tzw. nicknames). Baza ta zawiera także wyodrębnione dane o wybitnych osobistościach świata współczesnego i politykach, informacje o możliwości połączenia telefonicznego z daną osobą poprzez sieć, wreszcie pełną klasyczną książkę telefoniczną USA.

Po drugie, firma gwarantuje użytkownikom dostęp do własnych skrzynek pocztowych niezależnie od stanu technicznego obsługującego ich serwera (niżej podpisany kilkakrotnie już był w takiej sytuacji, że nie mógł przeczytać nadchodzącej doń korespondencji, ponieważ główny serwer jego poczty był chwilowo wyłączony z użytku): wystarczy mieć do dyspozycji jakikolwiek sprawny komputer osobisty połączony z Internetem.

Po trzecie, oprogramowanie pocztowe RocketMail jest bardzo rozbudowane i łatwe w użyciu, a przy tym po prostu ładne; czyta i automatycznie rozszyfrowuje nawet korespondencję w języku HTML, animacje, dźwięki i wszelkie temu podobne "cuda multimedialne", włącznie (to wiele mówiąca informacja dla fachowców) z apletami Java czy ActiveX. Nie powinno nas zatem zaskoczyć, gdy odczytywana korespondencja "sama" zacznie do nas mówić ludzkim głosem, czy też wyświetli nam krótki film... Jedną z ciekawych i wygodnych cech oprogramowania jest to, że można mu wydać polecenie automatycznego przeglądania dowolnie wielu innych (oczywiście, tylko własnych lub takich, z których mamy prawo korzystać) kont poczty elektronicznej i przenoszenia albo jedynie kopiowania całej nadchodzącej informacji do skrytki w RocketMail. Oprogramowanie potrafi także dokonywać korekty pisanego tekstu (oczywiście, angielskiego) i zapewnia użytkownikowi rozbudowany system pomocy i podpowiedzi; zresztą, jak się osobiście przekonałem, niezbyt potrzebny - wszystko jest proste i zrozumiałe.

Abonenci RocketMail mają także łatwy dostęp do wielu innych usług internetowych, realizowanych przez firmy współpracujące z Four11. Jedną z ciekawszych jest możliwość bezpłatnego zaabonowania serwisu informacyjnego NewSpot, który dostarczy nam do skrzynki codziennie najaktualniejsze wiadomości z wybranych przez nas dziedzin (włącznie z prognozą pogody dla największych miast Polski), zapisane w dodatku w postaci bogato ilustrowanego hipertekstu. I wszystko to zupełnie za darmo. Filantropi jacyś, czy co?

Oczywiście, nie; to nie wchodzi w rachubę. Rzecz w tym, że rejestrując się jako chętni do korzystania z tej usługi, musimy podać dość sporo szczegółowych informacji o sobie - włącznie z krótkim ankietowym opisem naszych upodobań. Wprawdzie firma składa zobowiązanie, że takich indywidualnych danych nikomu nie sprzeda ani w inny sposób nie udostępni, ale z góry uprzedza, że w postaci zagregowanej będą one przekazywane zainteresowanym do celów reklamowo-marketingowych.

Wiedza o tym, że spośród 11 milionów ludzi tylu to interesuje się muzyką poważną, tylu koszykówką, a z tych tylu jeszcze oprogramowaniem komputerowym, zawiera dla fachowca bezcenne wskazówki co do strategii akcji reklamowych. Co więcej, rejestrując się w Four11 i RocketMail zgadzamy się na to, by do naszych skrzynek pocztowych trafiała korespondencja reklamowa, zgodna z zadeklarowanymi przez nas upodobaniami... Ponadto ekrany, które musimy z konieczności obejrzeć, zanim dotrzemy do własnej skrzynki (nie jest ich wiele!) także zawierają elementy płatnej reklamy.

Tak więc, wiemy już z czego żyje firma Four11, założona w 1994 roku przez Michaela Santullo i Larry'ego Drebesa. Jest ona dziś uważana za "Numer Jeden" w Internecie w dziedzinie możliwości wyszukiwania osób; przypisuje się jej także 14 miejsce na świecie pod względem udziału w działalności sieci w ogóle.

Informacja o usłudze RocketMail jest dość istotna dla mieszkańców naszego kraju. Biorąc pod uwagę, że telefon
0-202122 zapewnia nam dzięki Telekomunikacji Polskiej bezpłatne (nie licząc normalnej opłaty za połączenie telefoniczne) połączenie z Internetem - z zastrzeżeniem, że zdołamy się dodzwonić - mamy właściwie za darmo możliwość pełnego korzystania z sieci bez udziału jakiejkolwiek firmy komercyjnej. Czy z tej możliwości warto skorzystać? Proszę, napiszcie Państwo o tym do mnie elektronicznie.

Mój nowy adres: bogmis@rocketmail.com