Twoja wyszukiwarka

EWA KOŁODZIEJAK-NIECKUŁA
KRAB KWIATOŻERCA
Wiedza i Życie nr 6/1997
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 6/1997

Fot. Archiwum

Codziennie rano kraby Metasesarma rubripes z rodziny Grapsidae mozolnie wspinają się w górę pni drzew tropikalnego, brazylijskiego lasu. Gnane głodem docierają na wysokość nawet 4 m. Trudy tej wspinaczki nagradzają kwiaty epifitów z rodziny ananasowatych (na zdjęciu).

Krab obejmuje w posiadanie jeden kwiat i bez pośpiechu, metodycznie pozbawia go pręcików, po czym przenosi się na następny. Jednorazowa uczta może trwać nawet do 40 min. Po pracowitym dniu stawonóg spuszcza się w zacisze swej ziemnej norki.

Pewnie z powodu miejsca zamieszkania sądzono, że gatunek ten zadowala się szczątkami roślin znajdowanymi na dnie lasu. A to, że często przebywa w wodzie gromadzącej się w rozetach liści epifitów, traktowano jako zwykłe zachowanie krabów z rodziny Grapsidae. Te minisadzawki służą im jako źródło pożywienia - kijanek, larw owadów lub glonów, źródło wilgoci chroniące je przed wyschnięciem, a także jako kryjówka przed wrogami.

Metasesarma rubripes jest jedynym na świecie gatunkiem kraba gustującym w kwiatach. Najprawdopodobniej ananasowate są rzadkim w tym środowisku, bogatym źródłem azotu i innych składników pokarmowych. To, czy kraby biorą udział w zapylaniu kwiatów, będzie celem dalszych obserwacji.

"New Scientist", 2071/1997