Twoja wyszukiwarka

JANUSZ WOŁOSZYN AGNIESZKA PRZYBYSZ
SZÓSTY GRÓB
Wiedza i Życie nr 6/1997
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 6/1997

Peruwiańscy archeologowie odkryli w pobliżu miejsca pochówku tzw. Pana z Sipán szósty grób.

Sipán to kompleks grobowy w dolinie Lambayeque na północnym wybrzeżu Peru. Na stanowisku tym, które w 1987 roku znalezione zostało przez rabusiów cmentarnych (zwanych huaqueros), przez ostatnie
10 lat archeologowie badali sześć poziomów ceglanej platformy w kształcie kopca. Na najwyższym z poziomów, oprócz drewnianej trumny Pana z Sipán (wypełnionej różnorodnymi darami pochówkowymi), znaleziono grobowiec starożytnego oficera. Jego trumna wyłożona srebrem i złotem, zawierała m.in. srebrne naszyjniki, buławy, pasy oraz ceramikę. Przedmioty te ułożone były wzdłuż ciała anonimowego oficera.

Odkrycie to, datowane na mniej więcej 50 rok n.e., rzuca nowe światło na życie społeczne starożytnego królestwa Moche, bo wskazuje, że osoba wysokiego rangą wojskowego została pochowana blisko władców i kapłanów. Jeden z uczestników wykopalisk, archeolog Luis Chero Zurita, tak skomentował to wydarzenie: To potwierdza, że w królewskim mauzoleum chowano nie tylko możnowładców, kapłanów i inne osobistości, ale również wojskowych, którzy stanowili jedną z sił biorących udział w sprawowaniu władzy w królestwie Moche.

Odkrycie w Sipán było tematem artykułów w "National Geographic" i zostało ogłoszone jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych XX stulecia.