Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
TELEWIZJA W TRZECH WYMIARACH
Wiedza i Życie nr 7/1997
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 7/1997

Japońska telewizja NTV (Nippon Television Network) i firma Sanyo poinformowały w marcu br. o wynalezieniu nowego systemu przekazu "trójwymiarowego" obrazu telewizyjnego. Testowe transmisje trójwymiarowych programów rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Prawdopodobnie, gdy czytają Państwo te słowa, trwają już pokazy możliwości nowego systemu - tak w każdym razie zapowiadano wiosną. Komercyjne użytkowanie trójwymiarowego obrazu jest jeszcze w sferze badań i nie podjęto na razie żadnych decyzji inwestycyjnych, uzależniając je od wyników testów.

System wykorzystuje nową technologię i wymaga wyposażenia zwykłego odbiornika TV w dekoder oraz użycia specjalnych okularów. Technologia ta zakłada połączenie sygnałów obrazów przeznaczonych oddzielnie dla lewego i prawego oka w jeden sygnał zbiorczy, który będzie ponownie rozdzielany w odbiorniku. Okulary zostaną wyposażone w soczewki, które przepuszczą do każdego oka jedynie sygnał przeznaczony właśnie dla niego; w ten sposób w mózgu widza powstanie złudzenie obrazu trójwymiarowego.

W tej idei nie ma zresztą niczego odkrywczego: dokładnie na tej samej zasadzie działał przed kilkudziesięciu laty fotoplastikon i tzw. stereoskopy; nowość systemu tkwi w sposobie elektronicznego kodowania i dekodowania przekazywanej informacji; tu jednakże - z uwagi na tajemnicę gospodarczą - nie podano chwilowo żadnych szczegółów. Wiadomo tylko, że technologia ta bardziej jest związana z komputerami i techniką cyfrową niż z tradycyjnym przekazem radiowo-telewizyjnym za pomocą sygnałów analogowych.