Twoja wyszukiwarka

MAGDALENA PECUL
RATUNEK DLA POPARZONYCH
Wiedza i Życie nr 9/1997
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 9/1997

Oparzenia są nie tylko bolesne, ale i bardzo niebezpieczne. Niewiele osób z oparzeniami ponad 40% powierzchni ciała ma szansę przeżycia, głównie z powodu infekcji. Dzięki sztucznej skórze zwanej Integra, stosowanej w amerykańskich szpitalach już od około roku, jest szansa na znaczny postęp w tej dziedzinie.

Integra produkowana jest ze ścięgien cielęcych, bogatego źródła kolagenu, i ze szkieletu chrzęstnego rekina. Nie tylko przylega ona ściśle do skóry, nie pozwalając na zakażenie, ale i sprzyja szybszemu gojeniu się tkanek.

Wadą sztucznej skóry, podobnie jak wielu nowości medycznych, jest jej cena. Kawałek 10 x 25 cm kosztuje tysiąc dolarów, co oczywiście nie pozwala na powszechne jej stosowanie. Zdarzają się też bardzo skomplikowane oparzenia, do leczenia których nie może być użyta. Mimo to lekarze uważają ten wynalazek za prawdziwy przełom. W wielu przypadkach uży-
cie Integry eliminuje konieczność przeszczepów zdrowej skóry poparzonego, niemożliwych zresztą, gdy oparzenia są bardzo rozległe. Tymczasem dzięki zastosowniu tej sztucznej skóry udało się utrzymać przy życiu pacjenta, którego 90% powierzchni ciała było uszkodzone.

NBC News