Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
NOWY SYSTEM OPERACYJNY DLA KOMPUTERÓW MACINTOSH
Wiedza i Życie nr 10/1997
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 10/1997

Zwolennicy komputerów Macintosh mieli pod koniec lipca swoje święto. Na rynku pojawiła się zupełnie nowa wersja systemu operacyjnego (innymi słowy mówiąc, podstawowego programu, pod kontrolą którego pracują wszystkie inne) dla tych maszyn, o nazwie Mac OS 8.

Nowy system znacznie zwiększa wydajność komputerów Apple, upraszcza wykonanie podstawowych operacji, ułatwia łączenie z Internetem i usuwa kilka małych niedogodności, występujących w poprzednich wersjach. Znacznie udoskonalono także podstawowy wygląd ekranu, czyli tzw. interfejs użytkownika. Jeśli idzie o kontakt z Internetem, to zasadnicza nowość sprowadza się do tego, że sam system pozwala na połączenie z Siecią komputera, na którym jest zainstalowany, jako miniserwera; oznacza to, że pod systemem Mac OS 8 będzie można z łatwością nie tylko odbierać informacje internetowe, ale także je przekazywać. Autorzy systemu twierdzą, iż opracowywali go specjalnie z myślą o procesorach serii PowerPC, aby jeszcze bardziej zwiększyć ich - i tak już dużą - wydajność obliczeniową. Innym ich głównym celem było zwiększenie stabilności, tzn. zapobieżenie awarii systemu w trakcie pracy.

W momencie publikacji wiadomości o stworzeniu systemu Mac OS 8 szacowano, że będzie on kosztował około 100 dolarów. Firma liczy, iż sprzedaż systemu bardzo poprawi jej sytuację finansową, w ostatnim okresie dość trudną.

Kolejna wersja systemu operacyjnego Macintosha, znana pod kryptonimem Rhapsody, będzie dostępna w przyszłym roku. Ma ona udoskonalić zarządzanie pamięcią operacyjną i ułatwić komputerom jednoczesne wykonywanie wielu zadań.