Twoja wyszukiwarka

MAGDALENA PECUL
ALKOHOL WSPOMAGA PAMIĘĆ?
Wiedza i Życie nr 10/1997
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 10/1997

Każdy rozsądny człowiek wie, iż alkohol, zwłaszcza wypity w większych ilościach, fatalnie wpływa na zdolność kojarzenia i zapamiętywania. Japońscy naukowcy pod kierunkiem Yoshiyuki Saito odkryli jednak, że jest jeden napój alkoholowy, który może mieć działanie wręcz przeciwne. Chodzi tu o sake, pędzoną z ryżu, tradycyjny trunek japoński.

Przy okazji badania ewentualnych zastosowań produktów ubocznych powstających podczas wytwarzania sake odkryli oni, że w napoju tym znajduje się grupa pewnych związków peptydowych. Substancje te ograniczają aktywność enzymu PEP rozkładającego wazopresynę, hormon wspomagający pamięć. Nadmierna aktywność PEP powoduje trudności w uczeniu się i zapamiętywaniu. Picie sake, zawierającej inhibitory PEP, może wspomagać te funkcje.

Napoje alkoholowe ostatnio mają w ogóle dobrą prasę. Nie tak dawno donoszono o czerwonym winie jako rozwiązaniu tzw. francuskiego paradoksu. Polega on na tym, że Francuzi, mimo zamiłowania do mięsa i tłustych serów, znacznie rzadziej cierpią na choroby związane z nadmiarem cholesterolu niż inne nacje. Nie należy jednak specjalnie wychwalać alkoholu etylowego - prawdopodobnie to nie on, a zawarte w czerwonym winie barwniki działają antymiażdżycowo. Podobnie wygląda sprawa z sake; jej ewentualne dobroczynne działanie nie ma nic wspólnego z zawartością alkoholu.

"Chemistry in Britain", 6/33