Twoja wyszukiwarka

KUBA
PRACA W TERMOSIE
Wiedza i Życie nr 12/1997
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 12/1997

Międzynarodowy koncern telekomunikacyjny Nokia przeniósł 1000 pracowników swej centrali do nowego budynku w Espoo koło Helsinek. Ma on charakter rekreacyjnego atrium nakrytego gigantycznym szklanym dachem. Prawdziwą nowością jest jednak podwójna fasada obu jego części, nazwana przez fińskich architektów "Ecofacade": oprócz tradycyjnej betonowej ściany skonstruowano drugą - szklaną, w odległości około 70 cm. Powstała w ten sposób gigantyczna powietrzna poducha, skutecznie ochraniająca przed skandynawskim wiatrem, wilgocią i niską temperaturą.

Fot. INS-AB

Architekci spodziewają się znacznych oszczędności energii i obniżenia kosztów eksploatacji budynku. Urządzenia klimatyzacyjne powinny pracować z mniejszym wydatkiem, wystarczy bowiem mniejsza liczba nawiewów. Łatwiej będzie utrzymać stabilną temperaturę, wilgotność i w ogóle "jakość" powietrza. Wiele elementów konstrukcyjnych budynku zostało odizolowanych od niszczycielskich wpływów wilgoci, wiatru i wahań temperatury.

Skorzystają również pracownicy, bo lepszy będzie mikroklimat w biurze. Nawet zimą i w jesienne wichury będą mogli otwierać okna, by przewietrzyć pomieszczenia.

"Ecofacade" wspiera się na kształtownikach z nierdzewnej stali. Parametry dobrano tak, by osiągnąć najlepsze wskaźniki wytrzymałościowe, odporność na korozję i stabilność wymiarową podczas wahań temperatur.

Fińscy projektanci zadowoleni są ze swego dzieła, mówią nawet o "futurystycznej architekturze", o "High-Tech-Image". Jest to z pewnością interesujący krok w kierunku budowy niewysokich, energooszczędnych biurowców.