Twoja wyszukiwarka

KUBA
DŹWIĘK NA CYFROWEJ ŚCIEŻCE
Wiedza i Życie nr 12/1997
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 12/1997

Wielościeżkowy rejestrator dźwięku MDM-X4 Mini Disk firma Sony zaprojektowała z myślą o muzykach. Dzięki połączeniu prostoty konstrukcji z dobrze znanym interfejsem użytkownika MDM-X4, urządzenie jest bardzo przydatne kompozytorowi piosenek. Gwarantuje bowiem krótką drogę od pomysłu do jego zapisu i przygotowania utworu do emisji. MDM-X4 nie tylko rejestruje dźwięk, można dzięki niemu przygotować profesjonalny materiał dla stacji radiowych lub dokonać edycji bezpośrednio po nagraniu.

Fot. Sony

Urządzenie umożliwia podział, łączenie, przesuwanie lub usuwanie fragmentów nagrania oraz tworzenie pętli. Jedna z funkcji pozwala na edycję cyfrową i przenoszenie danych między ścieżkami oraz w ich obrębie; w grę wchodzi również przesuwanie, wymiana, kopiowanie i usuwanie nagrań.

Możliwe jest też dodanie dźwięku do już istniejącej ścieżki: gdyby na przykład muzyk chciał połączyć nową ścieżkę wokalną z uprzednio nagraną ścieżką instrumentalną. Istniejący już materiał jest ponownie rejestrowany na tej samej ścieżce, jednocześnie nagrywane jest zewnętrzne źródło dźwięku.

Użytkownik może miksować na dysku więcej niż cztery ścieżki. Ponieważ dopuszczalna jest także edycja pojedynczych ścieżek, muzyk może jednocześnie kopiować je i dodawać. Do wyboru są różne tryby zapisu: cztery kanały przez 37 minut, dwa kanały przez 74 minuty oraz dźwięk monofoniczny przez 148 minut.

Czterokanałowy rejestrator MDX-X4, dzięki zastosowaniu formatu Mini Disk, zapewnia znacznie lepszą jakość dźwięku od tradycyjnych czterościeżkowych ministudiów kasetowych.