Twoja wyszukiwarka

JAROSŁAW WŁODARCZYK
KONKURS ASTRONOMICZNY ROZSTRZYGNIĘTY
Wiedza i Życie nr 12/1997
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 12/1997

TEGOROCZNY CZWARTY WIELKI KONKURS ASTRONOMICZNY "WIEDZY I ŻYCIA", KTÓRY TRWAŁ OD POCZĄTKU MAJA DO KOŃCA WRZEŚNIA, CIESZYŁ SIĘ WŚRÓD CZYTELNIKÓW NASZEGO PISMA WIELKĄ POPULARNOŚCIĄ.

Zaćmienie Księżyca 16 września 1997 roku. Fot. Dorota i Janusz Płeszkowie

Tylko dwa lata temu, podczas drugiej edycji konkursu, poświęconej zegarom słonecznym, wpłynęło więcej prac. W tym roku do redakcji dotarły 123 przesyłki, zawierające świadectwa fascynacji niebem gwiaździstym. Wśród nich 5 prac miało zbiorowych autorów (należał do nich laureat I nagrody, Koło Fizyczno-Astronomiczne "Copernicus" z Lęborka), 95 zostało wykonanych przez miłośników astronomii płci męskiej, 23 zaś (co stanowi niemal 19% liczby wszystkich uczestników, absolutny rekord w historii konkursu) przez płeć piękną.

Członkowie Koła Fizyczno-Astronomicznego "Copernicus" wśród licznych zajęć związanych z Uranią znaleźli również czas na astronomiczne pomiary kamiennych kręgów w Węsiorach

Niezwykłym przeżyciem było dla mnie zaglądanie do kolejnych przesyłek (Joasi, Zosi i obu Zuziom dziękuję za pomoc w "napoczynaniu" listów i paczek). To tak, jakby stanąć wobec wszelkich możliwych znaczeń nieba w ludzkiej kulturze. Albowiem pośród prac nadesłanych na konkurs znalazłem wiersze i plastyczne wizje, opowieści o zauroczeniu Uranią i suche relacje z obserwacji astronomicznych, techniczne opisy konstrukcji instrumentów obserwacyjnych i zdjęcia, wykonywane nierzadko jakimkolwiek dostępnym sprzętem, fantastyczne wizje stworzenia świata i Układu Słonecznego oraz rozprawy porządkujące nasz stan wiedzy o planetach, gwiazdach, galaktykach, Wszechświecie.

Wielka Mgławica w Orionie (M42) wraz z M43 (u góry).

Fot. Janusz Płeszka

Z roku na rok rośnie liczba autorów, którzy w swych pracach próbują uchwycić niebo, astronomię, nawet jej dzieje, na taśmie wideo: na czwarty konkurs nadesłano cztery taśmy (po raz pierwszy ta forma prezentacji pojawiła się dwa lata temu w postaci jednej kasety).

Mgławica planetarna narysowana przez Tomasza Wełnę w jego "Barwach Wszechświata"

Nie ulega wątpliwości, że w jednym krótkim artykule nie uda się przedstawić wszystkich najefektowniejszych prac, które na to zasługują (w tego rodzaju prezentacji przewagę mają, co tu dużo ukrywać, ciekawe zdjęcia dobrej jakości). Dlatego też w najbliższym czasie na łamach "Wiedzy i Życia" pojawi się, jako pokłosie czwartego konkursu, astronomiczny fotoreportaż. Mam nadzieję, że będzie zaproszeniem do kolejnego, piątego konkursu, który zostanie ogłoszony już wkrótce.

Ilustracje Piotra Barońskiego do tekstu towarzyszącego jego programom komputerowym "Czas" i "Gwiazdozbiory"

Księżyc tuż przed nowiem na porannym niebie nad Zalewem Wiślanym. Fot. Maciej Michalunio