Twoja wyszukiwarka

BARBARA PRATZER
ZNISZCZYĆ HEPATITIS B
Wiedza i Życie nr 2/1998
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 2/1998

Aż 350 mln osób na świecie cierpi z powodu zakażenia wirusem hepatitis B, który ciężko uszkadza wątrobę. Jest to przede wszystkim problem krajów Dalekiego Wschodu - tylko w Chinach zainfekowanych jest 100 mln osób. Jak dotąd nie ma naprawdę skutecznej metody pozbycia się wirusa i dlatego każda nowa próba przyjmowana jest z wielką nadzieją.

Dość nieoczekiwanie osoby zakażone wirusem hepatitis B mogą stać się beneficjentami wielkich nakładów finansowych związanych ze zwalczaniem AIDS. Okazało się bowiem, że lamivudina, jeden z kilku dostępnych na rynku leków nastawionych na niszczenie wirusa HIV, niszczy też hepatitis B. U 16% spośród 358 osób uczestniczących w badaniach klinicznych wirus został całkowicie wyrugowany z organizmu. U pozostałych, niestety, pojawił się ponownie po zakończeniu kuracji.

W porównaniu z dotychczasowymi możliwościami terapeutycznymi wynik jest na tyle zachęcający, że producent lamivudiny, GlaxoWellcome, wystąpił o zgodę na sprzedaż leku w Japonii, Chinach, Singapurze, Hongkongu i Korei.

"New Scientist", 2083/1997