Twoja wyszukiwarka

MAREK DUCZKOWSKI
TROPICIEL PRIONÓW
Wiedza i Życie nr 3/1998
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 3/1998

Jedno z najpoważniejszych czasopism naukowych "Nature" zasygnalizowało zbliżający się przełom w diagnostyce chorób prionowych (m.in. choroby "szalonych" krów i Creutzfeldta-Jakoba), który będzie możliwy dzięki specjalistom z Prionics AG działającego na Uniwersytecie w Zurychu. Otrzymali oni swoiste przeciwciała rozpoznające priony, nad produkcją których badacze w wielu laboratoriach na świecie pracowali już od początku lat osiemdziesiątych. Do tej pory priony można było wykryć wyłącznie metodami pośrednimi, co utrudniało diagnostykę. Nie jest wykluczone, że przeciwciała znajdą zastosowanie także w terapii chorób prionowych.

Bruno Oesch wykrył przeciwciała, które mają szansę zrewolucjonizować diagnostykę chorób prionowych

Fot. Internet

Bruno Oesch oznaczył wykryte przez jego zespół przeciwciała monoklonalne symbolem 15B3. Potrafią one odróżnić normalne białko prionowe od jego formy zakaźnej- wykazano, że 15B3 specyficznie wytrąca bydlęce, mysie i ludzkie PrPSC, nie reaguje zaś z PrPC [patrz także Za odwagę i wyobraźnię na s. 18]. Oznacza to, że rozpoznaje wspólny epitop (część antygenu, która kontaktuje się z miejscem wiążącym przeciwciało) prionów pochodzących od człowieka i różnych gatunków zwierząt.

Nowe przeciwciała już znalazły zastosowanie m.in. w badaniach przesiewowych krwi. Do tej pory, gdy u dawcy krwi rozpoznawano CJD, trzeba było wycofać wyprodukowane z jej użyciem preparaty krwiopochodne. Tylko w ub.r. w Stanach Zjednoczonych zdarzyło się 20 tego typu przypadków. A przecież nie chodzi tylko o straty producentów, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo osób, które muszą stosować te preparaty.

"Nature", 6655/1997

O podobnych zagadnieniach przeczytasz w artykułach:
(06/96) ODNALEŹĆ SZALONĄ KROWĘ
(07/96) PRIONY UJAWNIAJĄ SWOJE TAJEMNICE
(10/97) ZBZIKOWANY ARCHITEKT