Twoja wyszukiwarka

PR PR
NOWA NADZIEJA W WALCE Z RAKIEM
Wiedza i Życie nr 4/1998
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 4/1998

Zespół badaczy z Wydziału Medycyny University of Connecticut w Farmington opracował szczepionkę powstrzymującą rozwój nowotworów u myszy.

Szczepionkę uzyskano z tzw. białek szoku termicznego (HSP), wyizolowanych z komórek rakowych. Białka te uwalniają zagrożone komórki, ostrzegając w ten sposób układ odpornościowy, który niszczy uszkodzone komórki.

W trakcie testów zespół badawczy wstrzyknął komórki rakowe, otrzymane z nowotworu płuc, do łap myszy laboratoryjnych, w wyniku czego rozwinęły się guzy, które zostały usunięte, gdy osiągnęły 5 mm średnicy. Następnie połowie myszy z grupy testowej podawano co tydzień szczepionkę przygotowaną z komórek rakowych takiego samego typu jak wcześniej wstrzyknięte zwierzętom. Pozostałe myszy otrzymywały tylko roztwór soli fizjologicznych i wszystkie padły w ciągu 45 dni w wyniku przerzutów nowotworów, które rozwinęły się z usuniętych guzów. Natomiast aż 80% myszy, które otrzymywały szczepionkę, przeżyło ponad 250 dni bez żadnych zmian nowotworowych. Równie zachęcające wyniki otrzymano w przypadku nowotworów jelita grubego oraz czerniaka.

Przeprowadzone badania sugerują, że szczepionki HSP mogą być uniwersalną terapią dla różnego rodzaju nowotworów u myszy. Podawanie białek HSP, wyizolowywane z konkretnych komórek nowotworowych obecnych u chorej myszy, stanowi skuteczną zindywidualizowaną terapię.

"Internet/Science Online"