Twoja wyszukiwarka

JERZY METELSKI
PŁASKI KINESKOP
Wiedza i Życie nr 4/1998
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 4/1998

Powierzchnia tradycyjnego kineskopu stanowi wycinek walca lub kuli, co jest przyczyną zniekształceń obrazu, zwłaszcza na obrzeżach, przy oglądaniu telewizji z boku, pod kątem. Ponadto wycinek kuli odbija światło z różnych źródeł (lampa, okno), co też utrudnia oglądanie. Lecz w firmie Sony skonstruowano 32-calowy telewizor z płaskim ekranem, który pozwolił wyeliminować te wady. Nie ma w nim zniekształceń obrazu, nawet gdy patrzy się nań pod dużym kątem. Nowy produkt nazwano FD Trinitron. Przekątna widocznej części ekranu wynosi 76 cm.

Płaski kineskop ma masę i głębokość jak kineskop konwencjonalny o takiej samej przekątnej, co jest jego słabym punktem i świadczy, że możliwości techniczne kineskopu z wolna się wyczerpują.

Telewizor FD Trinitron z płaskim ekranem (z prawej) wyposażono w zmodernizowany kineskop z bardzo gęstą szczelinową maską . Perforowana maska (z lewej) tradycyjnego telewizora przepuszcza znacznie mniej wiązek elektronów

Fot. Sony

FD Trinitron ma rozdzielczość obrazu odpowiednią dla monitorów grafiki komputerowej. Osiągnięto ją dzięki bardzo gęstej szczelinowej masce kineskopu (w przeciwieństwie do perforowanej maski tradycyjnego telewizora).

Pionowe szczeliny biegną od krawędzi do krawędzi ekranu i przepuszczają znacznie więcej elektronów. Obraz jest jaśniejszy, o lepszej ostrości. Działo elektronowe ma zwiększoną ogniskową z 27 do 35 mm, co poprawiło dokładność trafiania wiązek elektronów w maskę kineskopu. Dzięki szerokokątnym cewkom odchylającym obraz na obrzeżach i w środku ekranu niemal się nie różni.

Z uwagi na zastosowania multimedialne, płaski monitor został wyposażony w kilka innych funkcji. Na przykład wejście komputerowe umożliwia korzystanie z takich aplikacji, jak Word, Excel, a także z Internetu. Inna zaleta tych telewizorów to obsługa systemów 100 Hz Digital Plus i Pal plus; dwa osobne tunery, umożliwiające oglądanie "obrazu w obrazie" oraz "obrazu i tekstu".