Twoja wyszukiwarka

BARBARA PRATZER
SERCE OD ŚWINI
Wiedza i Życie nr 5/1998
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 5/1998

Australijscy naukowcy odkryli nowy wirus, który swobodnie przemieszcza się między gatunkami - nietoperze przekazały go świniom, one zaś ludziom. Sygnałem do rozpoczęcia poszukiwań było to, że na trzech farmach w Nowej Południowej Walii maciory rodziły wyraźnie mniej prosiąt niż normalnie, wiele z nich przyszło na świat martwych, a wśród żywo urodzonych zaobserwowano poważne uszkodzenia mózgu i rdzenia kręgowego, jakich nigdy przedtem u świń nie stwierdzono.

Nowo odkryty wirus, którym świnie zaraziły się od nietoperzy, a następnie przekazały go ludziom, z nową siłą wywołał dyskusję na temat bezpieczeństwa ksenotransplantów

Nowo odkryty wirus został zaliczony do tej samej grupy, do której należy psia nosówka oraz ludzka odra. Nie jest on bardzo zaraźliwy, nie wydaje się więc, by stanowił realne zagrożenie dla ludzi. Spośród 36 robotników zajmujących się na farmach świniami u dwóch znaleziono przeciwciała świadczące o infekcji. Wystąpiły u nich objawy podobne do grypy, ale bez problemów obaj wrócili do zdrowia.

Zainteresowanie prasy naukowej tym odkryciem wiąże się przede wszystkim z ksenotransplantami (przeszczepami obcogatunkowymi). Pomysł, żeby ratować ludzkie życie, zastępując chore narządy narządami pochodzącymi od zwierząt, ma już długą historię. Dopiero jednak w ostatnich latach pojawiła się realna szansa na pokonanie bariery immunologicznej. Stąd też szczególnej wagi nabiera problem bezpieczeństwa tego rodzaju procedur.

Zwolennicy ksenotransplantów utrzymują, że nie ma powodu do obaw, bowiem pobierane od świń narządy można dokładnie przebadać. Tylko jak znaleźć coś, o istnieniu czego nie mamy pojęcia? Tę wątpliwość wyraził Peter Kirkland z Elizabeth Macarthur Agricultural Institute z Sydney, jeden z odkrywców nowego wirusa. Może być przecież tak, że jakiś nieznany wirus, potencjalnie niebezpieczny dla człowieka, rozprzestrzenia się w świńskiej populacji bezobjawowo.

"Nature", 6671/1998