Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
PODRÓŻE, FANTASTYKA, FILM
Wiedza i Życie nr 6/1998
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 6/1998

1. PODRÓŻE

Wszystkim tym, którzy pasjonują się podróżami, a mają dostęp do Internetu - polecam witrynę City Net. Jest to - zdaniem wielu sieciowych recenzentów - jeden z najlepszych i najbardziej wyczerpujących przewodników po miastach świata; oczywiście, przede wszystkim tych największych, ale nie tylko. Krótko mówiąc, znajdują się tu odnośniki do z górą tysiąca miast w blisko dwustu krajach. Znakomita większość tych odnośników prowadzi do witryn niezwykle bogatych w zdjęcia oraz informacje historyczne czy użytkowe, choć trafimy stąd i na witryny czysto tekstowe - naturalnie, jeszcze bogatsze w informację pisaną. Prostym - ale bardzo pożytecznym - pomysłem było powiązanie tej witryny z witryną Centralnej Agencji Wywiadowczej Stanów Zjednoczonych, która udostępnia każdemu internaucie podstawową wiedzę polityczno-gospodarczo-geograficzną o każdym kraju naszego globu. Co ciekawe, wspomniana witryna City Net została stworzona przez ludzi najzupełniej prywatnych: kilku młodych zapaleńców z Portland w stanie Oregon.

I tu dotykamy sprawy dość chyba istotnej i charakterystycznej. Otóż, moim zdaniem, najciekawsze witryny w Internecie powstają tak właśnie: jako wynik działania kogoś, komu się po prostu chce; innymi słowy, nieczęsto witryna instytucji, stworzona na zamówienie, niekiedy wielce złożona, piękna, powstała sporym nakładem kosztów, jest równie godna uwagi, jak ta "prywatna", budowana emocją, umiłowaniem, pasją. I... czyż tak nie jest ze wszystkim?

Adres: www.city.net/

2. FANTASTYKA

Będzie teraz mowa o temacie umiarkowanie kontrowersyjnym; kontrowersyjnym w istocie, bo zdania w interesującej nas materii są mocno podzielone - a umiarkowanie, bowiem z owego podziału nic groźnego nie wynika... Mianowicie, proponuję poświęcenie chwil kilku fantastyce naukowej. Jedni ją lubią, inni nie znoszą... Ja lubię bardzo i dlatego co nieco pobuszowałem po Internecie za jej zasobami. Oczywiście, mamy tego mnóstwo.

Zacznę może od klasyki klasyk, czyli najpopularniejszego chyba w historii tego gatunku serialu telewizyjnego, czyli Star Trek. Budzi on w wielu intelektualistach agresję, ale chyba niesłusznie: bardzo rzadko dzieło filmowe przygotowywane jest tak starannie i tak konsultowane z wieloma naukowcami. Star Trek ma swoje liczne witryny, ale ja chciałbym Państwu polecić szczególnie jedną: witrynę Instytutu Języka Klingon. Przypomnę, że językiem Klingon - wymyślonym, oczywiście - posługują się "czarne charaktery" serialu, a wspomniany Instytut (nawiasem mówiąc, rzeczywiście istniejąca organizacja społeczna) całkiem na serio zajmuje się jego gramatyką i słownictwem, promując ów język jako następcę esperanto. Na Klingon tłumaczy się już - naprawdę! - Biblię i dzieła Szekspira.

Witryna Instytutu Języka Klingon jest niezwykła i nieco zwariowana. Ale w dziedzinie fantastyki naukowej nie stanowi to specjalnego wyjątku. Proponuję tedy, by zainteresowani sami poszukali w Sieci równie szalonych pomysłów; najłatwiej chyba to zrobić, korzystając z witryny o nazwie Odsyłacze Fandomu - wystarczy wpisać w przeglądarkę adres sff.net/sff/sflinks/.

Adresy: www.kli.org/, www.sff.net/sff/sflinks/

3. FILM

Pewnie dlatego, że sztuka filmowa jest dziś w ogóle ogromnie popularna - w Internecie jest o niej mnóstwo informacji. Mając dostęp do Sieci, nie musimy wydawać pieniędzy na takie cuda na przykład, jak słynna Cinemania Microsoftu, czyli rewelacyjna encyklopedia wiedzy o filmie na płycie kompaktowej. Może ją z powodzeniem zastąpić choćby Internet Movie Database: ogromny zbiór wiedzy o świecie filmu; w chwili gdy go przeglądałem, były tu dane o z górą pięćdziesięciu tysiącach filmów i tysiącach seriali telewizyjnych.

Ogromnie atrakcyjna jest też witryna Hollywood Online, choć obserwujemy tu pewien przerost formy nad treścią, co utrudnia korzystanie z oferowanych zasobów, jako że bogata oprawa wyraźnie spowolnia łączność. Ale zdecydowanie warto się tu wybrać; można stąd nawet ściągnąć do swego komputera fragmenty najnowszych produkcji słynnej Fabryki Snów. Witryna zawiera również przewodnik po luksusowych rezydencjach Hollywood z informacją o ich mieszkańcach - a przecież większość z nas uwielbia plotki o tzw. ludziach z wielkiego świata.

I jeszcze jedna zupełnie niezwykła witryna: Lista Klisz Filmowych; przeciwnie niż poprzednia, zawiera głównie tekst, zatem jest bardzo szybka w obsłudze. Stworzył ją niejaki Giancarlo Cairella, a poświęcona jest filmowym stereotypom. Można z niej na przykład dowiedzieć się, że postać filmowa z reguły ginie, jeśli pokaże komukolwiek zdjęcie ukochanej - albo że filmowe lekcje są zawsze kończone dzwonkiem, przerywającym nauczycielowi w pół słowa.

Adresy: www.msstate.edu/Movies/welcome.htm, www.hollywood.com, www.like.it/vertigo/cliches.htm