Twoja wyszukiwarka

PAWEŁ WERNICKI
ROBOCHIRURG
Wiedza i Życie nr 7/1998
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 7/1998

Pomysł sam w sobie nie jest może oryginalny i pojawił się zapewne już w czasach Karela Capka, ale nareszcie doczekał się realizacji. W styczniu br. chirurdzy z Pensylwanii przeprowadzili próby sterowanego głosem robota do wykonywania endoskopowych operacji serca (na razie na krowie), którego dostarczyła specjalistyczna firma Computer Motion z Golety w Kalifornii.

Chirurgia endoskopowa wymaga małych, milimetrowych nacięć, przez które zespół operatorów wprowadza narzędzia i endoskop - przyrząd pozwalający obserwować pole operacyjne na monitorze. Mniejsze rany przyspieszają powrót pacjenta do zdrowia, ale jednocześnie wymagają zwiększonej precyzji działania chirurga, pomocy pielęgniarek w trzymaniu kamery wideo czy endoskopu oraz obsługi technicznej, usytuowanej poza strefą jałową. Nowy robot umożliwia operującemu siedzenie w wygodnej pozycji na fotelu i przyglądanie się operacji na monitorze. Ramiona robota są wprowadzane do klatki piersiowej, gdzie mogą wykonywać precyzyjne zabiegi.

Pod koniec roku Computer Motion zamierza zwrócić się do Food and Drug Administration, amerykańskiej rządowej agencji do spraw żywności i leków, o zezwolenie na użycie robota do operowania ludzi. Zarejestrowano już wcześniejszą wersję urządzenia pod nazwą Aesop (od Ezopa, greckiego bajkopisarza) oraz zautomatyzowaną salę operacyjną Hermes.

Słownictwo Aesopa jest ubogie, obejmuje zaledwie 22 komendy, jednak nie jest to kwestia ograniczeń technicznych. Mały zasób poleceń, dostrojenie do głosu tylko jednego lekarza, konieczność przestrzegania specyficznej składni - wszystko to ma zapewnić bezpieczeństwo eksploatacji i wykonywanie tylko przemyślanych poleceń właściwej osoby. Także ton głosu jest ważny - Aesop reaguje tylko na uprzejmy, nie na gniewne wrzaski. Dzięki temu bunt robotów pozostaje na razie tylko oklepanym schematem science fiction.

"New Scientist", 2122/1998

O podobnych zagadnieniach przeczytasz w artykułach:
(02/98) OPERACJE BEZ SKALPELA