Twoja wyszukiwarka

PAWEŁ WERNICKI
CO BY TU JESZCZE PRZESZCZEPIĆ
Wiedza i Życie nr 7/1998
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 7/1998

Uczeni wciąż poszukują tkanek, mogących zastąpić zniszczoną istotę czarną, część śródmózgowia, odpowiedzialną za wydzielanie dopaminy. Wszczepienie do mózgu wytwarzających dopaminę komórek może bowiem znacznie ograniczyć objawy choroby Parkinsona.

Przeszczepianie tkanek płodowych wzbudza wiele zastrzeżeń etycznych, stąd dążenie do wykorzystania własnych komórek pacjenta. Zespół Jose Lopeza-Barneo z Uniwersytetu w Sewilli przeprowadził na szczurach doświadczenie z fragmentem kłębka szyjnego.

Kłębki tętnicy szyjnej to dwie małe struktury, znajdujące się w pobliżu każdej z tętnic szyjnych, których zadaniem jest regulacja stężenia tlenu we krwi. Przesyłają do mózgu sygnały wpływające na częstotliwość oddychania. Oprócz tego 45 razy wydajniej produkują dopaminę niż neurony płodowe i są dużo odporniejsze na niedotlenienie, co ułatwia adaptację w nowych warunkach.

Do doświadczeń użyto typowego modelu choroby Parkinsona - szczura z jednostronnie uszkodzoną istotą czarną. Uszkodzenie wywołuje objawy neurologiczne - na przykład kręcenie się w kółko. Terapia z użyciem komórek kłębka spowodowała znaczną poprawę w ciągu 3 miesięcy. Stwierdzono ponadto, że ocalałe neurony istoty czarnej wytwarzają nowe połączenia. Nie wiadomo jednak, czy dotyczy to osobników w zaawansowanym wieku (a tacy chorują na parkinsonizm). Obecnie powtarza się więc eksperyment na bardzo starych szczurach.

"Science", 5355/1998