Twoja wyszukiwarka

DOROTA FOLGA-JANUSZEWSKA
ZNAKI, SYMBOLE, WIZJE
Wiedza i Życie nr 8/1998
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 8/1998

Fot. Wiesław Wudzki

Wystawa malarstwa i rzeźby Jörga Immendorffa, prezentowana w Muzeum Narodowym w Warszawie, pokazuje twórczość wybitnego niemieckiego artysty, o którym już teraz wiemy, że wszedł do grona niezapomnianych w sztuce XX wieku. Można zobaczyć jego prace z różnych okresów, powstające od początku lat siedemdziesiątych do dzisiaj.

Ale w tej wystawie jest także druga wystawa. Jej tytuł brzmi Znaki, symbole i wizje. Poświęcona jest zjawisku, które wydaje się dominujące w sztuce Immendorffa - obrazy i rzeźby tego artysty mogą być bowiem odczytywane jak leksykony wiedzy o współczesnym świecie pełnym treści historycznych, mitologicznych i symbolicznych.

Immendorff (ur. 1945 r.) roztacza wizje nowej historii Niemiec, tworzy apoteozę środowiska artystycznego, ukazuje postaci znane i dopiero przedstawione, świat prywatny i oficjalny germańskiej mitologii, a wszystko dzięki silnemu malarstwu, które, jakw cyklu obrazów Café Deutschland, ujaw-nia rzeczywistość jako spotkanie w artystycznej kawiarni polityki i historii.

Jest to pierwsza w Polsce wystawa Jörga Immendorffa - otwarta 5 czerwca - będzie czynna do 30 sierpnia. Artysta miał już kilkadziesiąt indywidualnych pokazów na całym świecie i uczestniczył w kilkuset prezentacjach sztuki współczesnej. Wystawie towarzyszy książka-katalog z pełną dokumentacją bibliograficzną.

Jörg Immendorff, Gyntiana.