Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
NOTATNIKI AKUSTYCZNE
Wiedza i Życie nr 8/1998
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 8/1998

Ciekawą propozycją dla człowieka aktywnego, mającego sporo spraw do załatwienia, są notatniki akustyczne. Różnią się od zwykłych dyktafonów dwiema cechami: z uwagi na użycie układów pamięci cyfrowej zbędne są wymienne kasety i krótszy jest - z reguły - czas nagrywania. Nie służą bowiem do rejestrowania tasiemcowych wywiadów ani muzyki, ale do zapamiętywania "audionotatek" typu: zadzwonić o jedenastej do domu, o siedemnastej spotkanie.

Amerykańska firma Voice-It oferuje dwa takie urządzenia: VT-300 i VR-5000. Płaskie maleństwo o niesłychanie prostej obsłudze, czyli VT-300, rejestruje do 6 min (łączny czas wszystkich nagrań) "audionotatek". Wymaga trzech bateryjek klasy AAAA, a jego pamięć nie ulega skasowaniu w trakcie wymiany baterii. Każdy zapis lub wszystkie jednocześnie można usunąć świadomie.

VR-5000

Notatnik VR-5000 jest urządzeniem dla użytkowników bardzo wymagających i raczej zamożnych. Zapisuje do 50 min notatek (a więc np. dłuższą wypowiedź rozmówcy), pozwala je potem oddzielnie skorygować i posegregować. Ciekłokrystaliczny wyświetlacz informuje o stanie baterii (dwóch sztuk klasy AAA). Aparat ma gniazdo do podłączenia słuchawek lub głośnika, co ułatwia spisywanie nagrań. Najważniejsza jest jednak możliwość współpracy z komputerem (w zestawie jest specjalny przewód i program). Nagrania w formacie *.wav, przenoszone na dysk twardy, nie zabierają wiele miejsca dzięki wysokiemu stopniu kompresji. Powstałe pliki bez trudności przesyła się pocztą elektroniczną i dowolnie obrabia. Wadą VR-5000 jest wysoka cena, mniej więcej czterokrotnie wyższa od VT-300. (BM)

Krajowy Dom Wysyłkowy, Warszawa,
cena: 249 zł (VT-300) i 963 zł (VT-5000).

VT-300

Fot. Krzysztof Kaliński