Twoja wyszukiwarka

REDAKCJA
ERUDYTA I WIERNY CZYTELNIK
Wiedza i Życie nr 8/1998
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 8/1998

SIERPIEŃ: JUNIOR "ERUDYTĄ MIESIĄCA"

W tym miesiącu nagroda (amerykański minidyktafon cyfrowy VT-300 firmy Voice-It) wraz z tytułem "Erudyty sierpnia" jadą do Zagórza, gdzie oczekuje na nie nasz junior, liczący sobie lat 17 pan Grzegorz Prenkiewicz. Należy wyjaśnić, że nie jest on najmłodszym uczestnikiem konkursu w ogóle, ale najmłodszym spośród tych, którzy uzyskali maksymalny wynik, czyli po 60 punktów, w sierpniu. Przypominamy, że o tytuł "Erudyty miesiąca" walczą ci uczestnicy zabawy, którzy uzyskają maksymalny wynik w jej ostatnich kolejnych sześciu etapach.

A oto wszystkie te osoby:

UCZESTNIK MIEJSCOWOŚĆ
Grzegorz Bednarczyk Kraków
Artur Błaut Kielce
Krzysztof Chrzanowski Kielce
Adam Cieślar Wisła
Grzegorz Czekaj Kielce
Agata Grządkowska Chęciny
Krzysztof Horodecki Gdańsk
Artur Janczewski Warszawa
Marcin Jaworski Katowice
Sebastian Kujawa Gdynia
Jakub Makuch Szlichtyngowa
Andrzej Masiel Lwówek Śl.
Grzegorz Prenkiewicz Zagórz
Marcin Rybowski Włocławek
Jarosław Sypniewski Łopuszno
Ewa Ulatowska Olsztyn
Andrzej Wilowski Piastów
Sławomir Worwąg Rędziny
Agnieszka Zagórska Gdynia
Tomasz Zagórski Augustów
Andrzej Żołyński Zielona Góra

Prowadzimy też punktację w równoczesnym konkursie o tytuł "Erudyty roku". Po dziesięciu etapach (a więc jeszcze dwa miesiące i rzecz rozstrzygnie się po raz pierwszy, po czym bezpośrednio przystąpimy do naliczania wyników następnego konkursu: wszystkie roczne konta zawodników zostaną wyzerowane i zabawa zacznie się od nowa!) czołówka wygląda następująco (kolejność alfabetyczna, wszyscy mają po 100 punktów):

UCZESTNIK MIEJSCOWOŚĆ
Krzysztof Chrzanowski Kielce
Adam Cieślar Wisła
Krzysztof Horodecki Gdańsk
Marcin Jaworski Katowice
Grzegorz Makulec Cieszyn
Ewa Ulatowska Olsztyn
Andrzej Wilowski Piastów

A oto garść informacji statystycznych o naszych wszystkich erudytach. W sumie w zabawie wzięło dotychczas udział 3008 osób. Średnia ich wieku to niemal dokładnie 24 lata. Najstarszy uczestnik ma 84 lata, najmłodszy to 10-letnia panna.

PYTANIA KONKURSOWE

1. Niech drudzy za łby chodzą, a ja się dziwuję - tak mądrze określił swój stosunek do życia...

a)Tadeusz Boy-Żeleński

b)Jan Kochanowski

c)Franciszek Dionizy Kniaźnin

d)Wacław Potocki

2. Która z poniższych par liczb nie jest parą liczb bliźniaczych?

a) 5 i 7

b)11 i 13

c)13 i 15

d)17 i 19

3. W dniach 23-31 sierpnia 1914 roku 2. armia rosyjska stoczyła krwawą bitwę z 8. armią niemiecką...

a)pod Tannenbergiem

b)pod Gorlicami

c)nad jeziorami mazurskimi

d)pod Przemyślem

4. Pierwsze ulice jednokierunkowe wprowadzono...

a)w Nowym Jorku w roku 1866

b)w Paryżu w roku 1712

c)w Berlinie w roku 1699

d)w Londynie w roku 1617

5. Łagodnie w stronę morza (jeziora) opadająca powierzchnia wybrzeża, powstała wskutek niszczącej działalności przyboju i fal, to...

a)platforma abrazyjna

b)plaża

c)platforma rewindykacyjna

d)delta wsteczna

6. W 1950 roku pewien uczony przedstawił hipotezę, w myśl której Układ Słoneczny jest otoczony sferycznym rojem komet. Ów uczony nazywał się...

a)John van Allen

b)Jan Oort

c)Gerard Kuiper

d)Carl Sagan

7. Na czerwcowym Pikniku naukowym w Warszawie nasza redakcja pokazywała m.in. fragment Księżyca, który został pobrany 30 lipca 1971 przez Jamesa Irwina. Astronauta ten wchodził w skład załogi statku...

a)Apollo 13

b)Apollo 14

c)Apollo 15

d)Apollo 16

8. Którym dzieckiem swego ojca był z kolei wielki chemik rosyjski, Dymitr Mendelejew?

a)Siódmym

b)Dziewiątym

c)Piętnastym

d)Siedemnastym

9. Najpierw obiekt ten miał kryptonim Freedom, następnie Alfa, ostatnio przyjęła się mało wdzięczna nazwa ISS. Chodzi o...

a)superkomputer

b)akcelerator cząstek elementarnych

c)wielki teleskop

d)międzynarodową stację kosmiczną

10. Dwie pierwsze litery, jakie przetransmitowano 21 listopada 1969 roku między dwoma komputerami odległymi o około 600 km (z Los Angeles do Palo Alto), co uważane jest obecnie za początek działania światowej sieci, to...

a)yo

b)lo

c)be

d)me

ODPOWIEDZI DO ZADAŃ KONKURSOWYCH Z NUMERU 5/98

1.b. Kosmiczny Teleskop Hubble'a wszedł w wiek średni. Niebawem trzeba go będzie zastąpić nowym podobnym aparatem. Obecnie rozważa się poważnie trzy (źródło: "Wiedza i Życie" nr 11/97, s. 4, Teleskopy kosmiczne: nowa generacja) nowe projekty.

2.d. He thinks too much; such men are dangerous (Za wiele myśli; tacy ludzie są niebezpieczni) to cytat pochodzący ze sztuki Szekspira (Juliusz Cezar, a. I, 2).

3.a. Niedawno odkryto "robaki lodowe", które - prawdopodobnie - pośrednio odżywiają się metanem. Owe dziwne zwierzęta wydobyto z Zatoki Meksykańskiej (źródło: "Wiedza i Życie" nr 12/97, s. 4, Co żyje w metanie).

4.a. Elżbieta, od 1310 roku żona Jana Luksemburskiego, króla czeskiego i rzymskiego, była w stosunku do Wacława III, króla Czech i Polski, siostrą (źródło: Tablice Historyczne, wyd. Adamanton 1996, s. 127).

5.c. Obecnie znamy dwanaście (źródło: "Wiedza i Życie" nr 4/98, s. 6, Jeszcze jeden nowy lód) różnych postaci zwykłego lodu.

6.a. Wymienieni uczeni to matematycy.

7.d. "Gwiazda Pistoletowa" to odkryta w październiku ub.r. najjaśniejsza gwiazda znana dotychczas (źródło: "Wiedza i Życie" nr 3 /98, s. 4, Gigantyczna gwiazda).

8.a. Barona Pierre'a de Coubertina, byłego szefa FBI J.E. Hoovera oraz polskiego malarza Wojciecha Kossaka łączy to, że wszyscy urodzili się pierwszego stycznia (źródło: Cyril Leslie Beeching, Słownik dat, s. 9).

9.b. Barnacle Bill to skała marsjańska (źródło: "Wiedza i Życie" nr 3/98, s. 5, Mars podobny do Ziemi).

10.d. Jeśli ktoś zabiera głos ex abrupto, to znaczy, iż mówi bez przygotowania i bez namysłu (źródło: Leopold Czapiński: Księga przysłów, sentencji i wyrazów łacińskich, Warszawa 1892, s. 156).