Twoja wyszukiwarka

ANDRZEJ PIEŃKOWSKI
SEJSMOLODZY NA OCEANACH
Wiedza i Życie nr 10/1998
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 10/1998

Rys. Andrzej Pieńkowski

W maju br. sejsmolodzy pracujący w programie wierceń dna oceanicznego (Ocean Drilling Program) zainstalowali na Oceanie Indyjskim pierwszą podmorską stację sejsmiczną. Wiele takich stacji ma powstać w najbliższych latach na całym świecie.

Na wszystkich kontynentach istnieje już sieć sejsmografów, rejestrujących drgania skorupy ziemskiej przez 24 godziny na dobę. Każde trzęsienie ziemi czy wybuch nuklearny wzbudza fale sejsmiczne, które rozchodzą się we wnętrzu Ziemi we wszystkich kierunkach. Na podstawie czasu, po jakim fale te są notowane w poszczególnych stacjach, naukowcy potrafią powiedzieć, gdzie i na jakiej głębokości znajdowało się ognisko wstrząsu, i jak był on silny. Dodatkowo, załamania i odbicia fal od różnych struktur w głębi Ziemi pozwalają wyciągać wnioski dotyczące ich położenia i kształtu. Jednakże brak sejsmometrów na obszarach morskich, zajmujących około 2/3 powierzchni naszego globu, nie pozwala uzyskać kompletnej infor-
macji, dotyczącej głębokich struktur Ziemi. Także słabe wstrząsy sejsmiczne zachodzące na dnie oceanu nie mogły być do tej pory wykrywane.

National Science Foundation