Twoja wyszukiwarka

ANDRZEJ PIEŃKOWSKI
BŁYSKAWICE BOJĄ SIĘ WODY
Wiedza i Życie nr 11/1998
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 11/1998

Fot. NASA/Marshall Space Flight Center

Zdjęcia satelitarne tropikalnych burz, uzyskane z amerykańsko-japońskiego urządzenia LIS (Lightning Imaging Sensor), potwierdziły jednoznacznie, że 98% wyładowań atmosferycznych zachodzi nad obszarami lądowymi (zdjęcie wyżej). Jak przypuszczają naukowcy, powodem jest silniejsza konwekcja.

Sprzyjające wyładowaniom warunki powstają wtedy, gdy rozgrzane powietrze bardzo szybko wznosi się do góry, rozpoczynając proces pionowego mieszania się powietrza w atmosferze (konwekcji). Na pewnej wysokości powietrze ochładza się, a para wodna w nim zawarta krystalizuje w kryształki lodu, tworząc gigantyczną pionową chmurę typu Cumulonimbus. Gwałtownie wysuszone powietrze staje się izolatorem, umożliwiając gromadzenie ładunków elektrycznych.

Taki właśnie mechanizm najlepiej działa na lądzie, ponieważ ziemia silnie absorbuje promieniowanie słoneczne, podnosząc w ten sposób temperaturę najniższej warstwy powietrza. Tymczasem woda paruje i stale się miesza, łatwo pozbywając się nadmiaru ciepła.

Dokładne poznanie funkcjonowania konwekcyjnych burz pomoże w przewidywaniu tropikalnych huraganów, które często po nich następują.

NASA/Marshall Space Flight Center

Courtesy of the ST ScI Astronomy Visualization Laboratory, andNASA.